ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lukov (zřícenina)

Na dohled od obce Lukov, severovýchodně od Zlína, stojí zřícenina hradu, nazývaná Lukov. V současné době se zde nachází pouze torzo hradu, který se kdysi řadil k těm největším na celé Moravě. Současnou zříceninu gotického hradu charakterizuje především zachovaná vstupní brána a pilířový most.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lukov 38, Lukov
GPS: 49.30316610, 17.74005440
Lukov (zřícenina) map

Lukov (zřícenina) - zajímavosti

Dlouhé podzemní chodby, táhnoucí se pod hradem Lukovem, údajně ukrývají ztracený poklad templářů. Právě oni totiž kdysi na Lukově krátce sídlili a jedna z pověstí vypráví, že s úderem půlnoci se hradem prohání bezhlavý templář v bílém hávu, a že zdejší poklad střeží čtyřoký čert. Další z pověstí, která se k Lukovu váže, vypráví o zlaté kachně, která zde každou noc snese tři zlaté dukáty. Pokud by je ovšem chtěl někdo vzít, kachna ho zažene a omámí zlým syčením a poté ho zlí duchové odnesou k podzemnímu jezírku, ve kterém se prý kdysi koupali templáři.

Historické prameny nejsou v případě Lukova nijak bohaté, nicméně z nich lze vyčíst, že se jednalo o hrad založený českým králem někdy v první polovině 13. století. Hrad Lukov je také zmiňován v životopise Karla IV., který se ho snažil získat zpátky ze zástavy. Tou dobou byli majiteli Lukova páni ze Šternberka, kteří na krátko o hrad přišli, nicméně během první poloviny 14. století už zase patřil jim.

V roce 1469 byl Lukov dobyt vojsky Matyáše Korvína, ale krátce nato byl opět opraven a fortifikačně zdokonalen.

Na začátku 16. století Lukov vlastnili páni z Kunštátu a následně pak Nekšové z Landeka, kteří ho nechali renesančně upravit. Roku 1614 hrad připadl Albrechtovi z Valdštejna, který ho zdědil po své manželce Lukrecii Nekšové z Landeka. Následující období nebylo však zrovna poklidné...roku 1619 byl Lukov zabaven direktorskou vládou a v letech 1620, 1621 a 1626 byl obsazen vzbouřenými Valachy. V roce 1643 se o něj zase pokoušela švédská vojska. Od roku 1625 už byl majitelem Lukova císař, nicméně hrad byl těmito následky značně poničený. Dalším majitelem hradu byl poté Štěpán Šmíd z Frejhofenu, Lukov prošel nutnými opravami, ale posléze už sloužil jenom coby centrum hospodářské správy panství. Opuštěný byl až od 18. století.

Nejstarší částí hradu je okrouhlá věž s břitem, vystavěná ještě v románském slohu, stejně jako zbytky parkánové zdi, hradeb a základů hranolové věže. V gotickém duchu zde byly vystavěny dva paláce, parkánové hradby a branská věž. Do současné doby se také zachovala tzv. Svatojánka, pětiboká věž, a půlválcová bašta. Most, kterým se vstupuje do hradu, podpírá pět pilířů.

V současné době je zřícenina hradu Lukov přístupná veřejnosti v určených hodinách.

 

Autor: Andrea Štyndlová