ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Botanická zahrada Tábor

Zajímavým místem a oázou klidu jen nedaleko nejrušnější části města Tábor je zdejší botanická zahrada Střední zemědělské školy. Byla založena roku 1866 a v České republice je druhou nejstarší botanickou zahradou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. T. G. Masaryka 788/1, Tábor
GPS: 49.41375110, 14.66850330
Botanická zahrada Tábor map

Botanická zahrada Tábor - zajímavosti

Na venkovních záhonech a uvnitř skleníků se v současné době pěstuje něco kolem 4 000 rostlin. Mezi lety 1900 - 1918 měla Střední zemědělská škola Tábor statut vysoké školy a svůj akademický rozsah si sbírky zachovaly doposud. Počínaje rokem 1906 se ze zahrady vyváží semena do víc jak čtyř set míst v Evropě, Africe, Asii, Americe, do Austrálie i na Nový Zéland. Jen v České republice se odtud semena dováží asi tak na 100 adres.

Návštěvníci mohou v zahradě obdivovat zdejší teplomilné rostliny i cizokrajné dřeviny v arboretu. V rámci hlavního výzkumného programu je představován hospodářský systém, který je zaměřen na užitkové plodiny, které se využívaly ještě před nástupem chemie do zemědělství. Mimo starobylé druhy koření je zde pěstována i pšenice, jejíž druh znali už před osmi tisíci lety.

Botanická zahrada Tábor je návštěvníkům volně přístupná po celý rok a vstupné se platí pouze vstupujete-li do skleníků. Během jarní a podzimní sezóny se zde pravidelně pořádají nejrůznější výstavy.

Podstatnou část ze zahrady zaujímá arboretum s domácími i cizokrajnými stromy a keři. Zajímavostí je, že zde rostliny nejsou rozděleny podle jednotlivých čeledí, ale podle toho, jaký zaujímají hospodářský význam. Pěkným místem v arboretu je skalka a malé jezírko.

Součástí botanické zahrady jsou tři skleníky, z nichž dva jsou veřejnosti přístupné. K vidění je zde sbírka orchidejí, kaktusů i masožravých rostlin.

 

Autor: Andrea Štyndlová