ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Arboretum Borotín

V nevelké obci s názvem Borotín nedaleko Boskovic najdeme arboretum, založené v roce 1918 rodinou Riedlů. Po restituci tehdejší majitel arboretum opustil a to málem zpustlo. Znovu se začalo budovat na počátku 80. let v místech přestárlého znárodněného sadu, kde postupně vznikala matečnice rostlin s parkovou úpravou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Borotín 203, Borotín
GPS: 49.58470310, 16.66919610
Arboretum Borotín map

Arboretum Borotín - zajímavosti

Historie arboreta

Zahradníky JZD tady byly vybudovány a vysázeny vzorkovnice rostlin, alpina s jezírky, pavilon se střešní zahradou, čínská a japonská zahrada a další. Vše mělo sloužit coby názorná ukázka okrasného sadu a různých způsobů výsadby. Arboretum Borotín bylo hojně navštěvovaným a vyhledávaným místem, což patrně také po revoluci zapříčinilo zájem ze strany dědiců pozemku. Restituce však nebyla příliš šťastným řešením. Majitel se o arboretum nedokázal patřičně starat a později ho opustil. Arboretum bylo delší dobu neošetřené a hodně trpělo, až téměř zaniklo.

Současnost

V současné době zde lze shlédnout ukázky rodinných zahrádek, nejrůznější zahradní dřeviny, bonsaje, bylinkovou expozici, alpinum, čínské, japonské a jiné cizokrajné zahrady. V době, kdy jsou zde pořádány výstavy, je otevřen také pavilon s floristikou, zaměřující se v závislosti na ročním období na různá témata.

Součástí arboreta je také obchod, kde si lze jednotlivé rostliny a dřeviny nakoupit, a kde vám s výběrem poradí odborný personál.

Arboretum Borotín je návštěvníkům otevřen od dubna do října každý den kromě pondělí.

 

Autor: Andrea Štyndlová