ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hamzův park a Arboretum Luže

Hamzovo arboretum najdeme v areálu lesoparku Hamzovy léčebny Luže poblíž Košumberku směrem na jihozápad od Vysokého Mýta. Zdejší park byl založen profesorem MUDr. Františkem Hamzou počátkem 20. století, jehož cílem bylo vytvořit v oblasti severní části Českomoravské vrchoviny tento lesopark, jenž by jeho svěřencům navozoval příjemné rodinné prostředí, které mělo sloužit také k zavedené terapii ovzduším. Sám také našel velkou zálibu v cizokrajných dřevinách, které v areálu léčebny vysázel, a kterým je dnes přibližně 100 let. I v současnosti je lesopark Hamzovy léčebny využíván především pacienty.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Košumberk 80, Luže
GPS: 49.88725280, 16.03121390
Hamzův park a Arboretum Luže map

Hamzův park a Arboretum Luže - zajímavosti

Hamzovo arboretum v areálu lesoparku Hamzovy léčebny shromažduje cennou sbírku jak domácích, tak i cizokrajných dřevin, jejichž domovem je severní Amerika nebo Asie i další kontinenty.

V současné době se lesopark rozkládá na ploše asi 13 ha. Stálá sbírka cizokrajných dřevin ze všech světadílů je výsadbou neustále doplňována, nicméně základní charakter lesoparku zůstává zachován.

Naučná stezka Hamzův park a arboretum

Arboretum je součástí Naučné stezky, sestávající z několika tras:

  • Dřeviny Evropy
  • Dřeviny Asie
  • Dřeviny Ameriky
  • Dřeviny Afriky
  • Jehličnany
  • Listnáče

V arboretu se skvěle daří bukům, přičemž ty staleté zde patří ke skutečným perlám. Uveďme například kultivar Rohanii, červenolistý buk, který vznikl díky péči pana Maška, zámeckého zahradníka, a který byl uveden na trh v roce 1894.

Hamzův park a Arboretum Luže je skutečně kouzelným místem na procházku, kterou lze spojit s nedalekou zříceninou hradu Košumberk.