ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kapucínská hrobka Brno

Kostel Nalezení svatého kříže, jinak Kapucínský kostel, stojí v centru města Brna na Kapucínském náměstí, u Zelného trhu jen kousek pod chrámem sv. Petra a Pavla. Návštěvníci k tomuto kostelu míří především kvůli hrobce, která se pod kostelem nachází. Těla v ní uložené jsou skvělou ukázkou přirozené mumifikace a nahlédnout do místa jejich posledního odpočinku můžete i vy. Přivítá vás tu i nejznámější „obyvatel“ hrobky, slavný baron Trenck.

Kapucínská hrobka Brno

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kapucínské náměstí 303, Brno-střed
GPS: 49.19111110, 16.60944470
Kapucínská hrobka Brno map

Kapucínská hrobka Brno - zajímavosti

Kapucínská hrobka vznikla zřejmě v polovině 17. století, kdy byly upraveny sklepy domů, které stály na místě kláštera. Pochováváni tu byli mrtví napříč společenskými vrstvami, kromě samotných kapucínských mnichů to byli také jejich příznivci a dobrodinci. Toto pohřbívání trvalo až do roku 1787, kdy bylo císařem Josefem II. zakázáno pohřbívat mrtvé uprostřed měst. Za to, že se zdejší těla uchovala přirozenou mumifikací, může vhodné geologické podloží kostela a také velmi důmyslný systém vzduchových průduchů. Nejstarší pohřební místnost leží pod hlavní lodí kostela a pohřbívali se do ní řádoví bratři, ze 150 těl se jich dodnes uchovalo 24. Všichni byli pohřbíváni stejně a to uložením přímo na zem, kdy se jim pod hlavu položily dvě cihly. Jejich oděv tvoří jen prosté řádové roucho a i to je většinou dodnes poměrně zachovalé. Jinak než mniši byli pochováni dobrodinci řádu, kterých tu spočinulo padesát, ti mají každý svou rakev. Dřevěné barokní rakve jsou také téměř všechny dobře dochovány a ukazují zvyklosti pohřbívání v 18. století. Masivní kovová rakev se skleněným víkem slouží k věčnému odpočinku nejznámějšímu z těchto dobrodinců, Františku svobodnému pánu Trenckovi. Ten proslul jako velký dobrodruh a hlavně jako plukovník rakouských pandurů, jednotky, která naháněla strach. Jeho rakev je uložena ve zvláštní místnosti, která byla kvůli tomu postavena.

Kapucínská hrobka má vchod na levé straně kostela, který získala při posledních úpravách v letech 1995-1998. Otevřena je v hlavní sezóně denně, mimo ni pak alespoň o víkendech. Její návštěva je určitě zajímavým zážitkem.


Autor: Martina Limbergová