ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Janů Brno

V samotném středu města Brna, na ulici Minoritská, se nachází klášter minoritů s kostelem sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty. Jedná se o rušné místo s hustou okolní zástavbou, která nedovoluje otevřít této stavbě patřičný prostor a kolemjdoucím tak pohled na tuto významnou brněnskou památku zůstává spíše omezen.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Minoritská 449, Brno-střed
GPS: 49.19435830, 16.61102500
Kostel sv. Janů Brno map

Kostel sv. Janů Brno - zajímavosti

Pravděpodobně kvůli dlouhému názvu obou světců, jimž je minoritský kostel zasvěcen, se alespoň mezi obyvateli Brna, více ujal název Kostel sv. Janů. Jedná se o římskokatolický kostel ze 13. století, náležející k minoritskému klášteru.

V období mezi roky 1227 - 1239 přišli do Brna minorité a bylo zřízeno klášterní provizorium společně s provizorním kostelíkem sv. Jana Křtitele. Chrám vznikl až během poloviny 13. století a v roce 1257 se konalo jeho vysvěcení. Za pět let nato klášter zachvátil požár a areál byl opraven a postavena novostavba.

Další úpravou kostel prošel během první poloviny 18. století, kdy v jeho blízkosti byla vystavěna loretánská kaple, došlo k rozšíření konventu a zbarokizování kostela. V presbytáři byla postavena nová klenba a okna a poté došlo i na přestavbu hlavní lodi, v níž byla původní klenba nahrazena barokní. V duchu dynamického baroka bylo upraveno také průčelí kostela a ten dostal podobu, která se ve své podstatě uchovala i do dnešní doby.

Klášterní areál je společně s loretánskou kaplí a kostelem od roku 1958 zapsán na seznam kulturních památek České republiky.

 

Autor: Andrea Štyndlová