ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Josefa Brno

Kostel zasvěcená svatému Josefovi a vystavěný v raně barokním slohu najdete v Brně, ve střední části ulice Josefská, jen co by kamenem dohodil od kostela sv. Janů. V současné době kostel užívají voršilky nebo též uršulinky, jejichž řád v Čechách působí už přibližně 350 let. V současné době se kostel i klášter nachází v havarijním stavu, pro veřejnost je již roky uzavřen a stále chybí finanční prostředky na jeho opravu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Josefská, Brno-střed
GPS: 49.19315670, 16.61222110
Kostel sv. Josefa Brno map

Kostel sv. Josefa Brno - zajímavosti

Dříve římskokatolický, později řeckokatolický kostel sv. Josefa náležel po dlouhá staletí ke klášteru františkánek. V roce 1482 zde byl založen původní řeholní dům, který v roce 1606 kardinál Dietrichštejn povýšil na klášter. Nacházel se na předměstí ve směru na jih od Židovské brány a v pozdějších letech, do roku 1618, zde díky Dietrichštejnovi byl vystavěn také právě kostel sv. Josefa.

Roku 1643 stihl celý komplex zničující požár a torza staveb, která po sobě zanechal, byly odstraněny o dva roky později v souvislosti s přípravami na obléhání Brna švédskými vojsky.

Nový domov františkánky našly v jednom z domů v České ulici. Později k němu zakoupily ještě čtyři okolní domy a započalo se s budováním nového kláštera. Nový kostel se začal stavět v roce 1651 a jeho stavba trvala rovné dva roky.

V roce 1782 však byl klášter v rámci josefínských reforem zrušen, nicméně některé ze sester vstoupily do řádu Voršilek, a následně zde působily až do roku 1950, kdy se účel konventu změnil v Technické muzeum.

 

Autor: Andrea Štyndlová