ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Věž Staré radnice v Brně

Stará radnice v Brně je nejstarší dochovanou světskou stavbou ve městě a jistě stojí za trochu pozornosti, ať už kvůli architektuře, pověstem, které se k ní vážou, nebo radniční věži, ze které je pěkný výhled na celé centrum města. Najdete ji v Radniční ulici mezi Zelným trhem a náměstím Svobody.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Radnická 8, Brno-střed
GPS: 49.19322780, 16.60864940
Věž Staré radnice v Brně map

Věž Staré radnice v Brně - zajímavosti

Jádro radnice s věží bylo postaveno již v roce 1240. Podoba stavby pak byla utvářena v průběhu staletí četnými stavebními úpravami a rozšiřováním. Radnice sloužila svým účelům celá staletí, scházela se tu městská rada i soudy, přijímali se důležití hosté, ukládaly významné listiny, pečetidla a peníze, v části byla zřízena i věznice. Kapacita radnice přestala nakonec městu stačit v první polovině 20. století, proto byla v roce 1935 přestěhována do větších prostor Zemského domu na Dominikánském náměstí. Tomuto domu se od té doby říká Nová radnice a té původní zůstalo přízvisko Stará radnice. Dnes tu sídlí turistické informační centrum a galerie, na renesančním nádvoří se během léta konají kulturní akce a návštěvníky v sezóně láká také výhled z věže nebo prohlídka historických prostor Ernova, Křišťálového a Freskového sálu a Klenotnice. V průchodu z Radniční ulice na nádvoří najdete dva symboly známých pověstí, brněnské kolo a draka. Všimněte si také krásné výzdoby vstupního portálu radnice, který vnikl v letech 1510-1511 rukama architekta, sochaře a stavitele Antonína Pilgrama. Typická je pro něj zahnutá prostřední věžička, která prý byla pomstou radním za nevyplacení celé slíbené odměny.

Radniční věž je vysoká 62,66 metrů a na vyhlídkový ochoz vede 173 schodů. Ve věži uvidíte i hodinový stroj a expozici o dějinách Staré radnice. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný návštěvníkům každý den od dubna do října, přes zimu je věž uzavřena.

 

Autor: Martina Limbergová