ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna

Vranov u Brna je malou obcí v okrese Brno-venkov, ovšem už od 15. století je také významným mariánským poutním místem, jedním z nejdůležitějších na Moravě. Na vršku kopce se tu hrdě tyčí kostel Narození Panny Marie, pod kterým se nachází krypta rodu Lichtenštejnů, dřívějších majitelů panství a stavitelů kostela.

Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vranov 7, Vranov
GPS: 49.30896000, 16.61250970
Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna map

Kostel Narození Panny Marie a klášter - Vranov u Brna - zajímavosti

Se vznikem kostela na tomto místě je spjata legenda o zjevení Panny Marie moravskému šlechtici Vilémovi. Ten v roce 1240 zabloudil v hlubokém lese a nejspíš i proto, že měl nemocné oči, nemohl najít správnou cestu. Zjevila se mu ale Panna Marie, cestu z lesa ven mu ukázala a navíc mu zázrakem oči uzdravila. Vilém z vděčnosti nechal na místě zjevení postavit dřevěný kostel, který byl později přebudován na gotický zděný kostel, protože ten původní brzy přestal stačit přicházejícím poutníkům. Ani tento kostel však nestačil a tak Maxmilián z Lichtenštejna nechal postavit v letech 1617-1630 nový kostel. Jeho architektem byl Giovanni Giacomo Tencalla. Ihned po dokončení kostela byl postaven i klášter paulánů. Tento řád tu byl do roku 1784, kdy Josef II. vranovský klášter zrušil. Od roku 1992 jsou tu však pauláni znovu a postupně pracují na obnově kláštera, který byl po jejich odchodu kromě jednoho křídla zbourán. Řád zde nyní zřídil Duchovní centrum svatého Františka z Pauly. Vzácnou památkou je tu gotická plastika sochy Panny Marie tak, jak se měla zjevit, tedy jako mladá dívka ještě bez dítěte v postoji pokorné modlitby.

Lichtenštejnská hrobka se rozkládá pod chrámovou lodí, vstupní portál do ní nachází v zahradě u kostela. Je v ní pohřbeno čtyřicet členů tohoto rodu, včetně zakladatelů kláštera. Hrobka prochází v posledních letech rekonstrukcí, protože vlivem vlhka a zanedbávání značně chátrala. Ani po opravách by však neměla být veřejnosti otevřena kromě zvláštních příležitostí, aby byla zachována pieta místa.

 

Autor: Martina Limbergová