ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Městská věž Třebíč

Pokud se vydáte do Třebíče obdivovat památky zapsané na seznamu UNESCO, udělejte si chvíli i na jednu, která tam zapsaná není. Proč? Zkrátka proto, že vám nabízí ten nejhezčí pohled na město a jeho okolí, jaký si můžete přát. Městská věž v Třebíči je jednou ze zdejších dominant a rozhodně by neměla být opomíjena.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Martinské nám., Třebíč
GPS: 49.21482940, 15.87975250
Městská věž Třebíč map

Městská věž Třebíč - zajímavosti

Městská věž stojí při kostele sv. Martina, jen kousek za Karlovým náměstím, které je mimochodem jedno z největších v naší republice. Právě Karel VI., tehdy ještě jako markrabě, povýšil Třebíč na město. To s sebou ovšem neslo povinnost opevnění města hradbami a také stavbu věže, která byla součástí celého ochranného systému. Postavena byla tedy někdy kolem roku 1335, přesnější zmínky o ní pochází až z roku 1458, kdy byla zřejmě rozšířena a zvýšena zřejmě do dnešní podoby.

Věž sloužila od svého počátku k ohlašování požárů a případných blížících se nepřátel, ale také k pravidelnému hlásání času, avšak pouze do tří světových stran, což je zdejší raritou. Důvod tohoto počínání je neznámý, ale vzhledem k tomu, že na zapovězené straně se nachází hřbitov, zřejmě právě on byl důvodem zákazu. Vždyť nebožtíci jen stěží potřebují vědět, kolik je hodin, a také je neslušné rušit je z jejich věčného spánku. Váže se k tomu i jedna zajímavá legenda o věžníkovi, který si troufl tento zákaz jednou porušit a hned mu za to kostlivec přišel dát pár facek a pohrozit. Co je na tom pravdy se neví, každopádně si to už žádný jiný hlásný nedovolil zopakovat. Poslední věžný bydlel ve věži až do roku 1956. Stavba zažila za svou existenci také horší chvíle, kdy ji několikrát vážně poškodil požár, naštěstí mohla být vždy znovu opravena.

Věž je vysoká až po špici kříže je 75 metrů, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 35 metrů. Kromě samotné věže jsou zajímavé i její hodiny. Ciferníky měří totiž celých 5,5 metrů v průměru a řadí se tím mezi největší v Evropě.

Vypravit se na ni můžete od května do září každý den, mimo tuto sezónu pak jedině po objednání.

 

Autor: Martina Limbergová