ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Výraznou architektonickou dominantou východočeské metropole, města Hradec Králové, je bezesporu katedrála sv. Ducha. I úplné umělecké laiky na první pohled zaujme kombinací cihlové architektury a bílým pískovcem, užitým v portálech a okenních římsách. V nitru kostela sv. Ducha byly uchovávány ostatky Jana Žižky z Trocnova, které byly později převezeny do Čáslavi.

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Karla Tomana, Hradec Králové
GPS: 50.20880310, 15.83096890
Katedrála sv. Ducha Hradec Králové map

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové - zajímavosti

Díky úpravám, které v Hradci Králové probíhaly v 18. století v souvislosti s výstavbou vojenské pevnosti, je právě katedrála sv. Ducha jediným dochovaným středověkým kostelem v tomto městě.

K založení kostela došlo roku 1307 královnou Eliškou Rejčkou. Krátce poté ho sice stihl požár, nicméně k opravám došlo záhy, a v roce 1360 byly vystavěny dvě jeho charakteristické věže v průčelí. Během třicetileté války jej vyplenili Švédové a roku 1664 došlo papežem Alexandrem VII. K jeho povýšení na katedrálu, a to ve spojitosti královéhradeckého biskupství, které zde v tuto dobu bylo založeno.

Původní gotický styl proměnily zejména barokní úpravy kostela, prováděné na konci 18. století. Koncem 19. století prodělal kostel rozsáhlou stavební úpravu, při které se odstranily všechny zásahy, které nebyly v souladu s gotikou. Poslední velkou obnovou katedrála prošla během 70. a 80. let minulého století.

Celková délka stavby je 56 m, šířka 25 m a výška 33 m. Výška věží až po římsu je 39,5 m.

Interiér chrámu je trojlodní, se střední lodí zaklenutou křížovými klenbami ve čtyřech polích. Presbytář je pětiboký, dlouhý a po jeho stranách jsou dvě věže. Klenotem kostela je kruchta, nesoucí nejstarší vyobrazení městského znaku z roku 1463.

 

Autor: Andrea Štyndlová