ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Ignáce Jičín

Původně gotický římskokatolický kostel sv. Ignáce leží v centru města Jičín, u Valdštejnova náměstí na Chelčického ulici. Na jeho místě kdysi stál kostel dřevěný, přičemž základní kámen kostelu nynějšímu byl položen roku 1390 na příkaz Petra z Vartemberka.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nám. Svobody, Jičín
GPS: 50.43634080, 15.34970110
Kostel sv. Ignáce Jičín map

Kostel sv. Ignáce Jičín - zajímavosti

Roku 1572 a poté v roce 1589 stihl kostel požár, po kterém následovala nákladná rekonstrukce, během které se kostelu dostalo renesančního zaklenutí na toskánských sloupech, držených gotickými patkami. V roce 1614 byl kostel zastřešen stanovou střechou.

Původní zasvěcení kostela bylo Jakubu Většímu, a to až do roku 1623, kdy se panství dostalo do rukou Albrechtu z Valdštejna. Ten kostel sv. Jakuba Většího společně s celou západní částí Jičína přenechal řádu Tovaryšstva Ježíšova a kostel byl pak následně zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly, zakladateli jezuitského řádu.

Vnitřní zařízení kostela prošlo obnovou v letech 1627 a 1628, takže už se nesla v duchu raného baroka. Až do roku 167 na kostele probíhaly také stavební úpravy, během kterých se přistavěla západní strana sakristie. Roku 1681, kdy kostel stihl požár, musela být provedena nová výstavba lodi společně s klenutím. Tehdy také vznikl Boží hrob a v 1. polovině 19. století byl opět vyměněn mobiliář.

V zadní části loddi najdeme dva původní barokní oltáře, oltář sv. Anny a oltář sv. Jana Nepomuckého. Hlavní oltář, společně se dvěma bočními oltáři, jsou z období novogotiky.

Zejména poslední tři roky ukázaly, že kostel sv. Ignáce skrývá zajímavé poklady, a to například dva obrazy Karla Škréty s motivy Spodobnění sv. Sekundiny a Zvěstování Panně Marii.

 

Autor: Martina Limbergová