ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Jakuba Většího Jičín

V těsné blízkosti Valdické brány, na Valdštejnském náměstí, se nachází jeden z nejvýznamnějších jičínských kostelů, který je se zámkem, jenž najdeme také vedle kostela, propojen barokní chodbou. Na jeho místě kdysi stávalo několik měšťanských domů, které Albrecht z Valdštejna nechal zbořit a vystavět místo nich kostel, zasvěcený sv. Jakubovi.

Kostel sv. Jakuba Většího Jičín Kostel sv. Jakuba Většího Jičín Kostel sv. Jakuba Většího Jičín Kostel sv. Jakuba Většího Jičín Kostel sv. Jakuba Většího Jičín Kostel sv. Jakuba Většího Jičín

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Valdštejnovo náměstí, Jičín
GPS: 50.43630220, 15.35307560
Kostel sv. Jakuba Většího Jičín map

Kostel sv. Jakuba Většího Jičín - zajímavosti

Vysvěcení kostela je datováno rokem 1701 a architektonickou zvláštností je fakt, že kostelu chybí věž, resp. nemá ji záměrně, v souladu s myšlenkou Valdštejnsky komponované krajiny, v níž měl být kostel sv. Jakuba Většího jedním ze středobodů.

Interiér kostela na návštěvníky působí velmi poklidnou atmosférou. Návštěvníci jsou uchváceni nejen freskami zdobeným stropem, ale i zařízením z doby pozdního baroka nebo oltářním obrazem, znázorňujícím sv. Jakuba. Dojem umocňují také postranní lodě s bočními oltáři s obrazy.

Kostel sv. Jakuba byl původně plánovaný jako katedrální, ale z původních plánů nakonec sešlo díky tomu, že k založení biskupství zde nedošlo kvůli nesouhlasu římské kurie. Položení základního kamene se konalo v roce 1627 a architektem kostela byl s největší pravděpodobností Giovanni Battista Pieroni. Stavby se ujal dvorní architekt Albrechta z Valdštejna, Andrea Spezza, a po něm pak Nicolo Sebregondi.

V roce 1681 kostel vyhořel a následné opravy se protáhly na dvacet let, tedy do roku 1701, kdy se kostel vysvětil. Vybavení kostela, které se dochovalo do dnešní doby, většinou pochází z první poloviny 19. století, a bylo pořízeno po opravě kostela, který roku 1768 opět poničil požár. Během oprav také proběhla stavba propojení zámku a západní  panské oratoře kostela. Novoklasicistní průčelí pochází z roku 1867.

 

Autor: Andrea Štyndlová