ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jičín (zámek)

Jste-li zrovna v Jičíně, nesmíte vynechat Jičínský zámek, který je známý např. z pohádek Václava Čtvrtka. Naleznete ho na Valdštejnově náměstí přesně uprostřed města.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Valdštejnské náměstí 1, Jičín
GPS: 50.43631940, 15.35215780
Jičín (zámek) map

Jičín (zámek) - zajímavosti

Zámek, který se také nazývá Valdštejnský zámek, stojí v průčelí náměstí a je jeho největší a nejvýstavnější budovou. Jeho historie sahá až do šestnáctého století a i přesto, že původně tak ohromný nebyl, v průběhu času se neustále rozšiřoval. Nejvíce změn na něm provedl rod Smiřických, který se tu však příliš nezdržoval, a pak také Albrecht z Valdštejna, který z Jičína chtěl původně udělat hlavní město svého království. Dnes je valdštejnský zámek turisticky hojně navštěvovaný, neboť uvnitř skrývá zajímavou expozici Regionálního muzea, Výstavní síň, Galerii, Základní uměleckou školu, Informační centrum, a také Galerii Radka Pilaře. Naleznete zde také úžasné Muzeum Hry. Bohužel budova zámku potřebuje rozsáhlou rekonstrukci, a to doslova jako sůl, jelikož nebyla rekonstruovaná dobrých 50 let.

Památky

Uvnitř zámku příliš původních exponátů nenaleznete. Mezi nejstarší exponáty ze zámeckého zařízení tu patří empírový konferenční salonek tří císařů z doby před 1813 s portréty monarchů, jenž byl zřízen v souvislosti s četnými návštěvami vůdců protinapoleónské aliance.

Stálá expozice

I když tu nenaleznete nějakou rozsáhlou původní expozici, můžete navštívit např. výstavu střeleckých terčů a expozici díla akademického malíře Radka Pilaře. Velice zajímavá je také vlastivědná, archeologická a přírodovědná expozice zdejšího regionu. Proč? Expozice je hravá, zábavná a tajemná. V průběhu procházení rozsáhlými interiéry luštíte hádanky a hledáte poklad. V souvislosti s hledáním si přitom mnoho věcí osaháte a vyzkoušíte. Jsou zde plastické obrazy, kolovrátek, mincovna, technická funkční zmenšenina mlýna a podobně.

 

Autor: Adriana Dosedělová