ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Boušín na Náchodsku - kostelík a studánka

Studánek s léčivými účinky je v naší zemi bezpočet. Ale jen jedna z nich se objevuje v Babičce, nejslavnějším díle Boženy Němcové. Její voda měla mít schopnost uzdravit každého pocestného, v tomto případě hluchoněmou židovskou dívku Justynku. Obdivuhodná událost je spojována s rokem 1434. Vydáte-li se po její, tedy Justynčině stezce, mající počátek ve Slatině nad Úpou, dojdete po chvilce ke kostelu Navštívení Panny Marie v Boušíně z druhé poloviny 12. století.

Boušín na Náchodsku - kostelík a studánka Boušín na Náchodsku - kostelík a studánka Boušín na Náchodsku - kostelík a studánka Boušín na Náchodsku - kostelík a studánka Boušín na Náchodsku - kostelík a studánka

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Slatina nad Úpou 192, Slatina nad Úpou
GPS: 50.45672670, 16.05510190
Boušín na Náchodsku - kostelík a studánka map

Boušín na Náchodsku - kostelík a studánka - zajímavosti

Svatostánek je postaven v gotickém slohu a nemá ani věž. Zajímavostí stezky je zmiňované místo zázračného uzdravení – Mariánská kaplička se studánkou. Do roku 2007 zdobila její útroby soška klečící dívky, pak byla ale kýmsi neznámým odcizena. Samotu Boušín, čítající hřbitov, faru, kapličku, kostel a čtyři obytné domy, zachytil v románové kronice U nás Alois Jirásek.  Stejný motiv se o mnoho let později objevuje v Moskalykově filmu Babička, natočeném v 70. letech minulého století.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý