ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Neratov

V obci Neratov v Orlických horách můžete navštívit unikátní kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, jehož zvláštností je skleněná střecha. Vystavění místního kostela je datováno do závěru 15. století, krátce poté, co byla založena vesnice Neratov. Tehdy měl podobu menšího dřevěného kostelíka, který později zničil požár. Kostel, který známe dnes, byl v místech toho dřevěného vystavěn v roce 1723.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bartošovice v Orlických horách 83, Bartošovice v Orlických horách
GPS: 50.21499000, 16.55048000
Kostel Nanebevzetí Panny Marie Neratov map

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Neratov - zajímavosti

Obec Neratov se v 60. letech 17. století znala známým poutním místem. Rokytnický farář zde podle svého snu nechal vyřezat sošku Panny Marie.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vybudován během první třetiny 18. století a najdeme ho kousek nad Neratovem v Orlických horách. V závěru druhé světové války ho stihl požár a v pozdějších letech hodně chátral. Rekonstrukce se kostel dočkal až po roce 2000, kdy byl také opatřen prosklenou střechou.

V roce 1992 byl kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově zapsán na seznam kulturních památek České republiky. Dne 14. srpna 2011 se stal také poutním místem královéhradecké diecéze.

Celková délka kostela je 48 metrů a šířka 19 metrů. Vysoký je 18 až 20 metrů. Umístění kněžiště sleduje severojižní osu, tzn., že hlavní průčelí je otevřeno směrem na jih a kněžiště směřuje k severu. Podle dochovaných informacích ve starých kronikách díky tomuto umístění přesně na Boží hod vánoční dopadají sluneční paprsky přímo na svatostánek.

Projektantem kostela v Neratově byl s největší pravděpodobností Giovanni Battista Alliprandi.

Autory projektu prosklené střechy jsou Jiří Starý a Petr Dostál. Kombinace syrového zdiva, dřeva a skla působí mimořádným dojmem. Přímo před kostelem byl vysazen ovocný Sad smíření se staročeskými jabloněmi, švestkami a hrušněmi.

 

Autor: Andrea Štyndlová