ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Katedrála sv. Václava Olomouc

Katedrálu sv. Václava naleznete na Václavském náměstí v Olomouci. Je bezesporu největší dominantou tohoto moravského města, a to především díky úchvatné výšce, která činí 102 m, a jedná se tak o druhou nejvyšší kostelní věž v rámci České republiky a nejvyšší novogotickou věž v České republice. Katedrála také ukrývá největší zvon na Moravě, sv. Václav.

Katedrála sv. Václava Olomouc

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Václavské náměstí, Olomouc
GPS: 49.59777780, 17.26250000
Katedrála sv. Václava Olomouc map

Katedrála sv. Václava Olomouc - zajímavosti

Dóm svatého Václava je domovskou katedrálou Olomoucké římskokatolické arcidiecéze a právem se řadí mezi nejkrásnější stavby v duchu novogotiky v České republice. Se stavbou kostela se započalo v roce 1100 a vysvěcení se konalo roku 1131. Stejnojmenné náměstí získalo své jméno roku 1929 u příležitosti památky tisícího výročí úmrtí sv. Václava.

Interiér katedrály návštěvníky uchvátí hned několika uměleckými prvky. Jedním z nich je renesanční kaple sv. Stanislava, kde se nachází bronzový náhrobek biskupa Kuena a náhrobek posledních olomouckých Přemyslovců. Při severní straně katedrály najdeme novogotickou kapli sv. Cyrila a Metoděje.

V těsné blízkosti dómu je umístěn Zdíkův palác a kaple sv. Anny z období manýrismu, ve které se odehrávaly volby olomouckých biskupů.

V prostoru pod presbytářem je umístěna dvoupatrová krypta, v níž jsou pohřbeni někteří arcibiskupové a biskupové, například Maria Tadeáš Trauttmansdorff nebo František z Dietrichštejna. Je zde také uchováno srdce Rudolfa Jana, rakouského arcivévody a arcibiskupa.

V přízemí jižní věže je umístěna kaple sv. Jana Křtitele, kde se nachází hrobky, ve kterých jsou uloženi poslední tři kardinálové Bauer, Skrbenský a Furstenberg.

 

Autor: andrea Štyndlová