ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Jana Křtitele velké Losiny

Obec Velké Losiny patří k nejstarším obcím na Šumpersku a její historie je úzce spjata s rodem Žerotínů. Nejinak je tomu u místního kostela sv. Jana Křtitele, kde jsou někteří zástupci rodu i pohřbeni. Kostel je největší vesnickou kostelní architekturou na Moravě a pokud se ocitnete v okolí, určitě do něj zavítejte.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Osvobození 56, Velké Losiny
GPS: 50.04121000, 17.05123000
Kostel sv. Jana Křtitele velké Losiny map

Kostel sv. Jana Křtitele velké Losiny - zajímavosti

Stavba kostela započala v roce 1599 na místě původního dřevěného kostela. Dřevo z něj bylo použito na stavbu tří menších kostelů v okolí, v Maršíkově, Žárové a Klepáčově. Všechny tyto dřevěné kostely si můžete také prohlédnout, jistě stojí za to. Celou stavbu losinského kostela navrhl a realizoval stavitel Antonio Thoma. Nový pozdně renesanční farní kostel byl dokončen v roce 1603 a sloužil ze začátku k luteránským bohoslužbám. V roce 1620 byl ale upraven pro katolické bohoslužby. Postavit ho nechal tehdejší majitel panství Jan starší ze Žerotína a ten je tu také pochován s dalšími potomky rodu. Kostel byl v průběhu času vybaven cenným barokním, rokokovým a klasicistním mobiliářem. Cenné jsou také malby J. K. Handkeho, Malba křížové cesty od F. A. Sebastiniho a také renesanční výplně oken.

Kostel má podobu jednolodní stavby s předsazenou hranolovou věží, s neodděleným kněžištěm. V letech 1725-1730 byla v barokním stylu postavena polygonální kaple sv. Kříže, která je pohřební kaplí Žerotínů. Nechal ji postavit Jan Ludvík ze Žerotína, i ten je tu pochován. Prohlédnout si můžete náhrobek Žerotínů na této kapli. V interiéru kostela jsou ještě zajímavé rozsáhlé ochozy s pěveckými tribunami po stranách kostela.

Kromě kostela sv. Jana Křtitele vás možná bude zajímat i Muzeum papíru Velké Losiny, kde se dozvíte mnoho zajímavého o ruční výrobě papíru, nebo místní pěkný zámek.

 

Autor: Martina Limbergová