ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velké Losiny (zámek)

Budete-li procházet obcí Losiny směrem na jih, přijdete k říčce Losince až na místo, kde mezi říčkou a kopcem stojí zámek Velké Losiny. Na první pohled Vás zaujme osmiboká vysoká věž se zámeckými hodinami a samotný areál zámku. Návštěva se určitě vyplatí, prohlédnete si místo, kde původně stála vodní tvrz a kde postupně vznikala dnešní podoba zámku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká, Velké Losiny
GPS: 50.02322220, 17.03132780
Velké Losiny (zámek) map

Velké Losiny (zámek) - zajímavosti

Hony na čarodějnice

Zámek není zajímavý jen svou historickou hodnotou, ale také krutými hony na údajné čarodějnice. V 17. století zde proběhly soudní procesy s podezřelými z čarodějnictví. Inkvizitor, kterého nechala povolat majitelka panství, zde upálil přes 50 nevinných obětí. Toto období připomíná známý román Kladivo na čarodějnice Václava Kaplického i stejnojmenný film. Ještě donedávna zde bylo možno vidět památnou lípu, u které byly čarodějnice upalovány.

Žerotínové a Liechtensteinové

Zámek vybudovaný na místě gotické vodní tvrze se v 15. století stal majetkem pánů z Žerotína a v jejich vlastnictví byl více než třista let. Žerotínové však měli velké dluhy, a tak zámek prodali pánům z Liechtensteinu, kteří byli vlastníky zámku až do r. 1945, kdy zámek připadl státu. Přestavba tvrze na renesanční zámek začala již v 16. století, později byl zámek rozšířen o barokní přístavbu. Zámecký komplex byl ohraničen obrannou zdí s vodním příkopem. U zdi stály hospodářské budovy. Rytířský sál má krásný renesanční kazetový strop, obdivovat můžete kromě jiného obrovská majoliková kamna z 16. století, knihovnu, sbírku zbraní a velký renesanční příborník. K prohlídce patří i zámecká kaple a park.

Podle pověsti zde žila Meluzína

Máte rádi pohádky a pověsti? Pak si od průvodce na zámku nechte vyprávět o Meluzíně. Mladý pán ze zámku potkal v lesích krásnou vílu. Okouzlila ho a oženil se s ní. Meluzína však každý pátek trávila ve zvláštní věži. Podmínkou sňatku bylo, že ji tam manžel nebude hledat. Zámecký pán podmínku dodržel a žili šťastně po mnoho let. Pak se však zámecký pán nechal vyprovokovat bratrem a jednoho pátku věž navštívil. Meluzína tam seděla ve vodě a místo nohou měla rybí ploutve. Pán se vyděsil, utekl a večer se Meluzíně přiznal. Ta mu řekla, že musí odejít od něj i od jejich dětí a nikdy se neuvidí. Pak zmizela a už se nevrátila. Zámecký pán chodil po světě a Meluzínu uviděl až ve chvíli své smrti. Od té doby je ji občas slyšet, jak kolem zámku pláče a naříká.

 

Autor: Helena Syslová