ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže byl v Litomyšli vystavěn na místě, kde kdysi stával malý kostelík. Iniciátorem stavby, která započala roku 1714, byl František Václav z Trautmannsdorfu a vedl ji architekt Giovanni Battista Alliprandi. Od roku 1720 stavbu převzal František Maxmilián Kaňka, který se postaral o fasády a patrně i interiér. Stavba byla dokončena v roce 1922.

Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jiráskova, Litomyšl
GPS: 49.87196140, 16.31251080
Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli map

Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli - zajímavosti

Piaristé byli do Litomyšle uvedeni roku 1640 Frebonií z Pernštejna. Jednalo se o vzdělávací řád, jež si klad za cíl výchovu především chudších dětí. Roku 1644 bylo v Litomyšli otevřeno piaristické gymnázium a v té době už byla vystavěna tři křídla školy s piaristickou kolejí a malý kostel, stávající v místech, kde se dnes nalézá chrám. Ke komplexu staveb patřila už v tehdejších dobách zahrada, která je dnes součástí Klášterních zahrad.

Počátek stavby chrámu Nalezení sv. Kříže se datuje do roku 1714. František Václav z Trautmansdorfu ji svěřil do rukou architektovi Giovanni Battista Alliprandimu, který je ve zdejším proboštském kostele také pohřbený. Poté, co Alliprandi zemřel, převzal po něm stavbu František Maxmilián Kaňka. Roku 1719 byla dokončena stavba školy, na jejímž místě dnes najdeme galerii a Muzeum a v roce 1722 byla dokončena stavba kostela.

Interiér kostela a jeho výzdoba je dílem řady významných osobností. Matyáš Bernard Braun je autorem soch čtyř evangelistů v transeptu a soch sv. Václava a sv. Prokopa v průčelí kostela. Klenba kupole je dílem Václava Jindřicha Noska a obraz na hlavním oltáři vymaloval Trevisiani.

Kostel Nalezení sv. Kříže je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb nejen v Litomyšli, ale i celém regionu. V současné době je ale veřejnosti nepřístupný.

 

Autor: Andrea Štyndlová