ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje poblíž obce Běšiny leží v nadmořské výšce 689 metrů. Tedy přesněji řečeno jde o jeho pouhé gotické torzo. Dostat se k němu, je poměrně namáhavé. Cestou si vůbec neodpočinete, protože stále stoupáte do kopce. Pokud ale vytrváte a nevzdáte se, tak pro vás bude jistě odměnou spatřit ho v celé jeho kráse.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zřícenina kostela sv. Bartoloměje, Běšiny
GPS: 49.30659000, 13.33684030
Kostel sv. Bartoloměje map

Kostel sv. Bartoloměje - zajímavosti

Tento církevní objekt byl vybudován kolem roku 1370. O dvě stě let později prošel opravou, neboť ho zasáhl rozsáhlý požár. Uběhla další dvě století, když byl z popudu císaře Josefa II. zrušen a jeho zařízení se ocitlo v zámeckém kostele v Běšinech. Tím také došlo k postupnému chátrání celé památky, původně přináležející k Podolí, a na celou nádheru stavby se postupně pozapomnělo. V 19. století bylo dílo dokonáno tím, že došlo k jeho svévolnému poboření a rozebrání na kámen.

Jak vypadal tento svatostánek původně? Jeho zdi byly tvořeny žulovými kvádry, byl ozdoben čtverhrannou věží. Chrámová loď měřila 11 x 8,4 metru a přiléhala k ní sakristie. Součástí celého prostranství byl dokonce hřbitov pro čtyři nejbližší obce. Pohřbívání ale skončilo roku 1804, kdy byl zřízen hřbitov v Běšinech.

Určitě se přijďte na toto magické místo podívat. Budete mít dojem, že nestojíte před zbytky kostela, ale hradu. Obec se o místo stará naprosto vzorně. Svědčí o tom čisté okolí s čerstvě posekaným pažitem. Zkrátka pastva pro oči i v tomto směru.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý