ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Václava v Čachrově

Samotný městys Čachrov vznikl někdy v polovině 14. století. Prvně je o něm zmínka roku 1352. Farní kostel vznikl ještě o pár let dříve.

Kostel sv. Václava v Čachrově Kostel sv. Václava v Čachrově Kostel sv. Václava v Čachrově Kostel sv. Václava v Čachrově

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Čachrov, Čachrov
GPS: 49.26675250, 13.30339860
Kostel sv. Václava v Čachrově map

Kostel sv. Václava v Čachrově - zajímavosti

Jde o jednolodní stavbu se dvěma čtvercovými přístavky, sakristií na severní straně a hranolovou věží na západě. Ta pochází až z roku 1804. Loď měla původně plochý strop, ale v 16. století byla opatřena žebrovou klenbou. Na severní zdi došlo roku 1941 k odkrytí a restauraci gotických nástěnných maleb. O tuto opravu se postaral Jiří Jelínek. Z maleb lze vyčíst patrný vliv dvorského Mistra Theodorika.

Barokní podoby se kostel dočkal počátkem 18. století, kdy byl upraven zručným stavitelem Markem Antoniem Gilmetim. Dnes jsou v kostele tři oltáře – sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie. I ty jsou barokní a jsou movitou kulturní památkou.

Zmínku musíme ještě věnovat čachrovským zvonům. Roku 1916 byly tři zvony sňaty a použity k válečným účelům. Viset zůstal pouze jediný z roku 1576. Místo tří sundaných sem zavěsili 28. září 1919 nový zvon. Historie se ale opakovala, takže za války byl opět sundán a stejně jako předtím zde zůstal zvon ze 16. století. Ten je na věži dodnes a váží 384 kg.

Někdy příště se budeme věnovat tvrzi. I ta patří k dominantám městyse Čachrov a je opředena mnoha tajnostmi, obzvláště co se týče ještě ne zdaleka prozkoumaných mnohakilometrových podzemních chodeb.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý