ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velká jižní věž - Pražský hrad

Velká jižní věž je jednou z několika věží Pražského hradu, a také tou největší věží Chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Na výstup na věž se prodává samostatný lístek a výstup na ni vám poskytne jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Vstupné na tuto věž není sice nejnižší, ale rozhodně to jsou dobře investované peníze. Pozor, na to, abyste tuhle věž dali, potřebujete doopravdy dobrou kondičku.

Velká jižní věž - Pražský hrad Velká jižní věž - Pražský hrad Velká jižní věž - Pražský hrad Velká jižní věž - Pražský hrad

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Třetí nádvoří Pražského hradu, Praha 1-Hradčany
GPS: 50.09068000, 14.40045970
Velká jižní věž - Pražský hrad map

Velká jižní věž - Pražský hrad - zajímavosti

Velká jižní věž je velkou dominantou celého chrámu. Věž naleznete ve východním koutu u jižního ramene. Budování věže bylo započato koncem čtrnáctého století, ale díky husitům, kteří ji poškodili, se vlekla po několik staletí.  V roce 1541 ji totiž postihl velký požár, který prohořel trámy, na nichž visely zvony, ty se utrhly a poškodily konstrukci věže.

Za návrhem Velké jižní věže stojí Petr Parléř, ale za finální podobou stojí Bonifác Wohlmut. Spodní část věže představuje masivní půlkruhový oblouk s vyklenutým oknem a náročnou kružbou. Dole byla věž gotická, ale postupováním výše došlo k výraznému výrazovému posunu až do pozdní gotiky.

Na věži jsou pak hodiny z roku 1552 a nachází se tu rovněž i největší zvon v Čechách Zikmund. Věž je vysoká 96,6 metrů. Abyste se mohli pokochat jedinečným pohledem na Prahu, musíte vyšlapat 287 strmých a úzkých schodů. Věž je úzká, schody točité, lidé se tu míjí, a proto je tu i málo vzduchu. Výšlap nahoru je proto vskutku náročný, a proto zvažte, zda na to máte kondici a zda vaše malé ratolesti tohle šlapání doopravdy zvládnou. Pokud se nevzdáte, nahoře pak máte prostor se vydýchat.

Nezapomeňte si s sebou vzít kameru nebo fotoaparát!

 

Autor: Adriana Dosedělová