ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Jiří Libušín

Kostelík sv. Jiří nad Libušínem nedaleko Kladna stojí v místech, kde podle pověsti žila kněžna Libuše a odkud zazněla její věštba o městě velikém. Tak je to alespoň psáno v Kosmově kronice. Na Vyšehrad byla kněžna „přemístěna“ až o více než 200 let později, kronikářem Pulkavou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kostel sv. Jiří, Libušín
GPS: 50.16183000, 14.03681610
Kostel sv. Jiří Libušín map

Kostel sv. Jiří Libušín - zajímavosti

Na místě dnešního kostelíka skutečně stávalo v 6 –7. století hradiště, jak dokládají nálezy keramiky pražského typu. Mimo jiné byly zajímavým nálezem i vyryté obrázky jezdců na opukových kamenech z opevnění. Zřejmě si takto kdysi některý ze strážných krátil dlouhou chvíli na hlídce.

V 9. století bylo libušínské hradiště spolu s Budčí centrem ochrany území kmene Čechů. Jeho název, oproti pověstem o kněžně Libuši, pochází z mužského jména Luboša a ve skutečnosti je vznik opevněného sídla datován do doby mladší, než ve které Libuše údajně žila.

Kostelík samotný má sice gotické kněžiště z konce 13. století, ale jeho základy pochází pravděpodobně z doby ještě starší. Jména jeho farářů jsou doložena již od roku 1340. Samostatná zvonice byla vystavěna v roce 1500 a v nedávné době opravena. Od počátku 20. století je toto místo i místem poutním a hřbitovním. Kostelík patří bohužel i mezi ta místa, která byla cílem vandalů a zlodějů. Na přelomu 20. století byl po jejich „návštěvách“ postupně ochuzen o barokní oltářní obrazy, zvon pocházející z roku 1504 i o zlacené dřevořezby z oltáře a kazatelny.

Potkal ho ale naštěstí i osud příjemnější, a to pravidelné oživení historie v „přímém přenosu“, neboť každým rokem, na konci dubna, se rozezní jeho okolí halasem a rykem středověké bitvy. Je to největší akce svého druhu v Čechách, s mezinárodní účastí a s puncem kvality. Máte možnost zde vidět v akci více než 1000 bojovníků a zažít atmosféru středověkého tržiště i vojenského ležení.

Ať už vás toto místo přivábí svou historií, nebo se přijedete podívat na středověké klání, jistě nebudete zklamáni.

 

Autor: Ivana Dondová