ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Václava Litoměřice

Barokní kostel pravoslavné církevní obce, zasvěcený svatému Václavovi, stojí v Litoměřicích na Václavském náměstí. Jedná se o barokní stavbu, ale její historie se začala psát roku 1363, kdy je kostel poprvé zmiňován. Během třicetileté války ale kostel utrpěl značné škody a byl zbourán.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Svatojiřská 991, Litoměřice
GPS: 50.53341810, 14.12722140
Kostel sv. Václava Litoměřice map

Kostel sv. Václava Litoměřice - zajímavosti

Se stavbou nového kostela se započalo roku 1714 a skončilo o dva roky později, přičemž tato stavba měla být poděkováním Bohu za to, že skončila morová epidemie. Dne 28. září roku 1716, tedy ve svátek sv. Václava, se v kostele konala první katolická bohoslužba. Bohoslužby zde pak byly zrušeny z nařízení josefínských reforem a kostel až do 28. září 1852 sloužil coby sklad. V tento den byl pak znovu vysvěcen.

Roku 1927 proběhla adaptace kostela na památník obětí první světové války a roku poté, co roku 1950 začala užívat pravoslavná církev, konají se zde východní bohoslužby.

Kostel sv. Václava není nijak velký, stojí na půdorysu čtverce s oblými rohy. Na západní straně ke kostelu přiléhá menší presbytář a průčelí kostela nese rukopis stavitele Broggia.

Kostel je od presbytáře oddělen ikonostasem, jehož autorem je Michail Adler Procenko z Krymu.

 

Autor: Andrea Štyndlová