ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Malenisko – mariánské poutní místo

Máte rádi klidná místa spojená s vírou a rozjímáním, ideálně snoubená i s krásnou přírodou? Takovou možnost vám nabídne místo zvané Malenisko necelé dva kilometry od obce Provodov ležící na pomezí mezi Slováckem a Valašskem, ve Vizovických vrších. Na úbočí hřebene Brda stojí téměř o samotě poutní kostelík zasvěcený Panně Marii Sněžné, doplňuje ho jen několik domků, studánka s léčivou vodou a křížová cesta.

Malenisko – mariánské poutní místo Malenisko – mariánské poutní místo Malenisko – mariánské poutní místo Malenisko – mariánské poutní místo Malenisko – mariánské poutní místo Malenisko – mariánské poutní místo Malenisko – mariánské poutní místo Malenisko – mariánské poutní místo Malenisko – mariánské poutní místo

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Provodov 200, Provodov
GPS: 49.15036000, 17.74785000
Malenisko – mariánské poutní místo map

Malenisko – mariánské poutní místo - zajímavosti

O Malenisku jako poutním místě pocházejí první zprávy z počátku 18. století. Podle pověsti se mlynářce Anně Vlaštovicové z Provodova, která trpěla vážnou oční vadou, ve snu zjevil stařec a zavedl ji na místo s léčivou vodou. Mlynářka druhý den na toto místo skutečně došla a umyla si oči vodou, která jí oči zázračně uzdravila. Zvěsti o tom se rozšířily a už v roce 1712 sem putovalo množství lidí z okolí. Jednou z dalších uzdravených údajně byla i Dorota Jahodová, která z vděčnosti darovala poutnímu místu obraz od neznámého autora znázorňující Pannu Marii kojící. Takové zobrazení Panny Marie je jediné ve střední Evropě, jelikož na sever od Alp nebylo zvykem ji takto znázorňovat. Toto jedinečné dílo je dnes zavěšeno na hlavním oltáři v poutním kostele. Jeho reprodukce se nachází v několika kapličkách v okolí a také v té, která stojí přímo vedle kostela a je pod ní studánka se „svatou vodou“. Každý poutník se tak může kdykoliv poklonit Panně Marii a posilnit se douškem vody. Samotný zázračný pramen se má údajně nacházet pod oltářem. U kostela je také zřízen novodobý oltář pro bohoslužby pod širým nebem. Mimo jiné je odtud i krásný výhled na protější kopce.

Křížová cesta od kostela pak vede do strmého kopce a je na ní obvyklých dvanáct zastavení zakončených kapličkou. Dnešní cesta s kamennými zastaveními je tady už třetí v pořadí a pochází z let 1917-1918, kdy byla vybudována jako vzpomínka okolních obcí na své farníky padlé v první světové válce.

Malenisko má své zvláštní kouzlo. Zastavte se tu na chvíli a jen tak rozjímejte. Oddejte se klidu a tichu tohoto místa například brzy po ránu, kdy se teprve zvedá mlha z údolí. Možná vám potom bude toto místo připadat opravdu magické.

 

Autor: Martina Limbergová