ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Tábor – Smyslov – Kozí Hrádek – Sezimovo ústí + Zpět vlak

Kratičký výlet do blízkého okolí Tábora. Návštěvníky provede místními zajímavostmi během dvou hodin jízdy s vydatnými zastávkami.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Mostecká, Tábor
GPS: 49.40916310, 14.67786690
Tábor – Smyslov – Kozí Hrádek – Sezimovo ústí + Zpět vlak map

Tábor – Smyslov – Kozí Hrádek – Sezimovo ústí + Zpět vlak - zajímavosti

Vydejte se od místního nádraží po trase č.1174. Hned po pár metrech se před vámi otevře výhled na rozlehlý městský rybník Jordán. Po krátké zastávce pokračujte po ulici Vožická ven z města. Ulice je poměrně frekventovaná, naštěstí po ní nepojedete dlouho. Během cesty do vesnice Záluží překonáte mírné terénní vlnění. Nebude to však nic dramatického. Ve jmenované obci se nechte vést cyklotrasou, která se odklání od hlavní silnice a pokračuje přes vesničku Smyslov až k Hlineckému rybníku.

Tady trasu opusťte a dejte se po modré značce směrem doprava. Zpevněná cesta vás zachvíli vyvede na silnici vedoucí po břehu vodní nádrže Knížecí rybník. U rybníka je i kemp, takže je možné dát si zde něco malého k jídlu.

Následuje úsek po zeleném značení odehrávající se na lesní cestě. Pojedete okrajem mezi loukou a lesním porostem. Za osadou Kozský se dostanete na asfaltovou cestu, po které vede také cyklistické značení s číslem 1206. Kozí hrádek a rybník Jezero je vzdálen ani ne pětset metrů. Přímo ke zřícenině se dostanete po červené značce. Pokud vám název Kozí Hrádek něco říká, napovím, že je spjat s působením Jana Husa a husitským hnutím. Hus na hradě přibližně rok pobýval, psal a prednášel kázání. Památka je poměrně dobře zachovaná, jsou viditelné zdi a sklepení.

Alternativy k cestě do Sezimova Ústí na vlakové spojení jsou dvě. Buď můžete použít červenou značku a jet kolem Kozského potoka nebo se můžete vrátit k rozcestí a po cyklotrase č.1206 se vydat přes les. Obě varianty vás přivedou přes město až k vlakové zastávce. Pokud však máte ještě dost sil a času, vraťte se do Tábora na kole. Není to daleko, města leží prakticky přímo u sebe. Nejpříjemnější trasou pro návrat je cyklotrasa č.1173 kolem řeky Lužnice. K ní se dostanete jak po červené značce tak i po cyklotrase č. 1206.

 

Autor: Martina Zapletalová