ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Blansko - Jakubovo jezero - Skalní mlýn – Propast Macocha – Blansko

Tento výlet vás zavede do Moravského krasu – krasové oblasti s mnoha jeskyněmi a skalními útvary, cílem vaší cesty bude oblíbená výletní oblast – Propast Macocha.

Macocha Blansko

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bartošova, Blansko
GPS: 49.35825830, 16.64990750
Blansko - Jakubovo jezero - Skalní mlýn – Propast Macocha – Blansko map

Blansko - Jakubovo jezero - Skalní mlýn – Propast Macocha – Blansko - zajímavosti

Na cestu se vydáte z města Blanska po ulici Gellhomova. Trasa zde vede zalesněným údolím, provází vás krajem strojíren, těžkého průmyslu a hutí. Do krajiny s typickým přírodním rázem vjedete až u Jakubova jezera.

Jezero je mírně zavádějící název, jelikož nádrž vznikla uměle na říčce Punkvě a v minulosti sloužila jako zdroj vody pro průmyslové podniky v okolí. Po krátké přestávce se opět napojíte na silnici – tentokráte již pojmenované jako cyklotrasa č.5. Cesta se stále klikatí údolím a hlubokými lesy a přibližuje se více říčce Punkvě.

Přibližně po pěti kilometrech spatříte na pravé straně první jeskyni. Odtud je to již blízko do centra, takového malého městečka s názvem Skalní mlýn. Je zde informační centrum, restaurace, hotel a několik obchodů prodávajících suvenýry, nejčastěji s minerální tématikou.

Od tohoto místa přejedete na cyklotrasu č. 505 (nebo modré značení) a pokračujete údolní cestou po Naučné stezce Macocha. Cesta je lemována skalními útvary a jeskyněmi. Po zhruba pěti kilometrech přijedete k rozcestníku U Punkevních jeskyní. Jak název napovídá, jedná se o místo, které je východiskem k navštívení jedné z nejznámějších jeskyní. Návštevnická trasa vede přes jeskynní komplex do Propasti Macocha a zpět ven po říčce Punkvě. Poslední úsek absolvujete na lodičce řízené průvodcem.

Propast si můžete prohlédnout také z vrchního můstku, a to po ose modrého značení, případně se nahoru nechat vyvést kabinkovou lanovkou. Tento úsek je náročnější na stoupání. Zpět do východiska cesty se vraťte nejlépe po stejné cestě, poblíž propasti totiž není vlakové spojení, v létě je možno využít cyklobusů odjíždějících z Vilémovic.

 

Autor: Martina Zapletalová