ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sloup - Šošůvka - Helišova skála - Sloup

Jak již název napovídá,  trasa nás provede územím krasových útvarů a jeskyní. Toto území spadá do CHKO Moravský kras.
Výchozím místem trasy je městys Sloup,  ze které jsou tyto přírodní památky nejsnáze dosažitelné. Okruh je to krátký,  vhodný například pro rodinný výlet.

V obci můžeme například navštívit kostel Panny Marie Bolestné ležící přímo u hlavní silnice. Po této silnici se vydáte na cestu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Sloup 74, Sloup
GPS: 49.41383890, 16.73670080
Sloup - Šošůvka - Helišova skála - Sloup map

Sloup - Šošůvka - Helišova skála - Sloup - zajímavosti

Trasa kopíruje nejvýznamnější dominanty tohoto kraje a vede po červené značce.  Můžete tedy například shlédnout skalní útvary s názvy jako Otec, Matka, Syn nebo Žíznivá, Evropa aj.
Aby jste se dostali blíže k samotným jeskyním,  je třeba včas odbočit u rozcestníku Sloupsko-šošůvské jeskyně na lesní neznačenou cestu. Vede souběžně s hlavní silnicí,  na kterou  se poté vrací.
V jejím začátku máte možnost odbočit do Sloupských jeskyní, a na jejím konci do jeskyní Šošůvských. Po prohlídce těchto přírodní zajímavosti se napojte na cyklotrasu č.5 a směřujte na obec Šošůvka. Po chvíli tuto stezku opusťte a můžete si udělat krátkou zastávku v Šošůvské propasti nacházející se ve starém lomu.

Jako další vhodná a zajímavá zastávka se jeví kozí farma v Šošůvce a je možno ji spojit s ochutnávkou místní výroby sýrů. Dále jeďte po hlavní silnici směrem na obec Housko. Ještě  před koncem Šošůvky,  na křižovatce u požární nádrže odbočte do prava. Rozvětvená odbočka vás dovede do cíle cesty na vrchol Helišova skála. Pravá větev cesty směřuje do lomu k vodní hladině, a levá k vrcholu tohoto kopce.

Do výchozího bodu cesty – městyse Sloup se vráťte po cyklostezce č.5075 přes střed obce Šošůvka. Po cestě na vás čeká mírné krátké stoupání a poté také delší prudší sjezd do východiska výletu.

 

Autor: Martina Zapletalová