ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Mikulov - Valtice - Lednice

Nepříliš náročný výlet, který vás zavede na jižní moravu do překrásného prostředí Lednicko-Valtického areálu.

Valtice Mikulov Mikulov Lednice

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Venušina 1537/2, Mikulov
GPS: 48.80981690, 16.64294720
Mikulov - Valtice - Lednice map

Mikulov - Valtice - Lednice - zajímavosti

Výlet začnete ve městě Mikulově, obehnaném kopci s vinohrady a mnoha dalšími zajímavými místy. Například židovské centrum obce a přilehlý židovský hřbitov, vrch s jeskyněmi "Na Turoldu", zatopený vápencový lom, Svatý kopeček s kostelíkem sv. Šebestiána nebo místní Zámek Mikulov.

Ze západu města vyražte po cyklotrase nazvaná příhodně Mikulovská (č. 41) kolem železniční trati. Silnice vede snad tou nejrovnější možnou cestou krajinou polí. První výraznější zastávka je u  Nového rybníka. Na poloostrůvku najdete také malý zámeček Insel.

Výletníci lačnící po zajímavostech mohou odbočit doleva kolem rybníka na Valtickou cyklotrasu, projet vesničkou Mušlov v jehož okolí se nachází několik bunkrů lehkého opevnění. Potom pokračovat přes obec Sedlec, u jehož východní části se nachází obrovský rybník Nesyt, zařazený do Národní Přírodní Rezervace Lednické rybníky. Na původní trasu se napojte přes střed obce a cyklotrasu č.41 směřující na jih do vesnice Úvaly. Cesta ubíhá rychle, neboť jedeme po rovině nebo z mírného kopečka.

Přes Úvaly a nekonečné vinice v okolí to vezmete rychle, zatáčkou, aby jste se co nejrychleji dostali přímo do Valtic, města impozatně obklopeného vinicemi a sady. Abyste se zorientovali na křižovatce několika cyklotras, pokračujte do centra po cyklotrase EV9 (č.411). Mezi zajímavosti tohoto místa patří Zámek Valtice nebo Národní zemědělské muzeum.

Pro cestu do Lednice můžete využít přímo vedoucí silnici č. 442. Ta vás provede přes vinice, prostředkem Lednických nádrží. Případně jet po Mikulovské cyklotrase na obec Hlohovec, prohlédnout si tam Hraniční zámeček  přejet přes hráz a vydat se po břehu Hlohoveckého rybníka a Knížecí cyklotrase na tutéž silnici.

V okolí Lednice je mnoho jezer a vodních cest, přímo ve městě je Zámek Lednice a navazující park. Podrobně se můžete informovat v místním zámeckém infocentru. V parku najdete rozmanité botanické druhy a známé památky jako Akvadukt, Minaret.

Nedaleko zmíněného Minaretu je vodní přístav na řece Staré Dyji, po jejíž ose se můžete dostat až do Břeclavi a odtuď vlakovým spojením do Brna.

 

Autor: Martina Zapletalová