ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rajhrad - Židlochovice - Vranovice - Popice - Dolní Věstonice + Zpět vlak

Trasa pro milovníky cyklistiky – vhodná jako celodenní výlet. Návštěvníky zavádí na jižní Moravu, blíže k Pálavské vrchovině. Zpáteční cesta je zvolena pomocí vlaku.
Do startovního bodu našeho výletu můžete vyrazit buď z přímo z Brna -Modřice,  nebo jako v tomto případě využít vlakové zastávky v Rajhradě,  a na jízdu nastoupit tedy až tam.

Rajhrad

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykova 90, Rajhrad
GPS: 49.08766080, 16.60421330
Rajhrad - Židlochovice - Vranovice - Popice - Dolní Věstonice + Zpět vlak map

Rajhrad - Židlochovice - Vranovice - Popice - Dolní Věstonice + Zpět vlak - zajímavosti

Přímo v této obci stojí za zmínku Benediktinský klášter s památníkem písemnictví – celý areál navrhl slavný architekt J.B.Santini. Pokračujte po červené značce,  která začíná přímo u kláštera a vede po břehu řeky Svratky. Projeďte obcí Vojkovice. Za pár okamžiků již stojíte na hranici obce Židlochovice,  kde se nabízí ke shlédnutí například místní zámek a jiné církevní památky. V centru Židlochovic se napojte na cyklotrasu č.4,  a pokračujte po ní ven z obce a dále přes Žabčice,  Unkovice a Přínostice směrem do Vranovic. Cesta vede nezalesněnou krajinou po rovině – což zaručuje dalekou viditelnost.

Ve Vranovicích přejedete na cyklostezku nazvanou „Moravská vinná“ a pozorujete změnu rázu krajiny – nivní lesy, vinice a zvedající se vrcholy Pálavy. Po průjezdu obcí Popice jste opravdu malý kousek od vodní nádrže Nové mlýny. K ní se nejlépe vydejte po červeném pásovém značení. Na samotném břehu přehrady je obec Strachotín – malé přístaviště,  odkud je možné uskutečnit výletní plavbu po jezeře.

Od Dolních Věstonic vás již dělí pouze přejezd po hrázi mezi dvěma jezery – je zde normální asfaltová cesta. Dolní Věstonice jsou známé jako  významné archelogoické naleziště pro objevy historických artefaktů zejména tzv. Věstonické Venuše.
Několik dalších atraktivních míst v okolí – po krátkém pohledu na mapu si však každý jistě vybere sám.
Dívčí hrad – místo s překrásným výhledem na celý kraj a zříceninou hradu,  Děvín – vyhlídka,  hlavní bod Pálavy,  Moravská vinná cyklostezka – zmiňovaná v úvodu – provádí cyklisty nejslavnějšími a proslulými vinařskými oblastmi,  možnost ochutnávky vinných produktů,  Kletnice – vrchol se Sirotčím hradem a Stolová hora.

Na zpáteční cestu vlakem je nutné vrátit se do vesnice Popice na místní vlakovou zastávku.

 

Autor: Martina Zapletalová