ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nemojany – Račice – Nemojany

Krátší, ale náročná trasa, která vede obydlenou krajinou příjemně se střídající s rozlehlými kopci a lesy. Výlet ocení zejména milovníci přírody a přírodního koupání.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nemojany 113, Nemojany
GPS: 49.24785940, 16.91588250
Nemojany – Račice – Nemojany map

Nemojany – Račice – Nemojany - zajímavosti

Vyražte z vesnice Nemojany ve směru na Luleč. Vesnice jsou přímo propojeny, takže to nebude daleko. Za první zastávku (zejména miloviníci církevních památek ji ocení), si zvolte kostel sv.Martina s křížovou cestou a vyhlídkou. Dostanete se k němu po jedném z levých odboček z hlavní silnice.

V Lulči také stojí kostel sv. Isidora s poměrně zajímavou a pěknou arichtekturou. Pokračujte po cyklotrase č. 5017. Nedaleko od kostela, kousek od parkoviště je místní koupaliště také poměrně zajímavé. Jedná se o bývalý zatopený lom, v němž byly vybudovány bazény s kamennými prvky.

Dále vás silnice zavede do lesa kde vás nejprve čeká stoupání na vrstevnici a poté i mírný sjezd. Ten vás dovede až k břehu Pistovického rybníka.Na jeho břehu se rozkládá chatová oblast.Po krátkém zastavení a nabrání dalších sil pokračujte vesnicí Pístovice až do vedlejších Račic. Přejezd můžete realizovat buď po klidnější cyklotrase 5072A nebo po silnici a značení 5072.

Na konci vesnice, na malém vršku stojí místní zámek. Momentálně slouží sociálním organizacím jako ubytovna, ale krátká procházka v parku a pohled na impzantní stavbu je také pěkný zážitek. Mimo to zde můžete získat turistickou známku.

Pro cestu zpět využijte cyklotrasu č.5072. Těsně před Pístovicemi zahněte doprava na místní silnici bez značení. Cesta zde překonává stejné převýšení a měří přibližně stejně. Jako zpestření ještě před vesnicí Nemojany může posloužit menší rybník při pravé straně cesty s názvem Chobot.

 

Autor: Martina Zapletalová