ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vranov nad Dyjí – Lesná – nádrž Vranov – Vranov nad Dyjí

Cyklovýlet příjemným prostředím kolem řeky Dyje a přes místní lesy, místy však náročný na stoupání.

Vranov nad Dyjí – Lesná – nádrž Vranov – Vranov nad Dyjí

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bítovská 366, Vranov nad Dyjí
GPS: 48.90112250, 15.81466170
Vranov nad Dyjí – Lesná – nádrž Vranov – Vranov nad Dyjí map

Vranov nad Dyjí – Lesná – nádrž Vranov – Vranov nad Dyjí - zajímavosti

Z města Vranov nad Dyjí vyjeďte po cyklistické trase č.5122, též nazývané jako Mlynářská. Již během prvních metrů se před vámi otevře pohled na řeku a na vranovský zámek na protějším břehu. Dalším nepříliš dalekým zastavením je skalní útvar Hamerské vrásky. Jedná se o pás skal na břehu řeky. Cesta se klikatí kolem toku Dyje, vede převážně obydlenými oblastmi, které definitivně opuští u místa zvaného Zadní hamry. Kousek odtud je zajímavá provazová lávka vedoucí na druhý břeh.

Za další zatáčkou začne poměrně nepříjemný stoupavý úsek vedoucí lesem. Zdoláte zhruba 400 výškových metrů, ktere ale vzápětí zase sjedete. Následuje již mírnější stoupání, na jehož vrcholu si dejte pozor na křížení tras a zatočte ostře doleva na cyklotrasu č. 48. Po cca kilometru a půl cesty zvlněným terénem byste měli dosáhnout konce lesa.

Nechte se vést do vesničky Lesná, kde k aktivnímu odpočinku můžete využít prohlídku muzea motocyklů nebo místního větrného mlýna. Z vesnice pokračujte rovně po stejné cyklotrase až ke křižovatce čtyř cest. Vaše trasa zde uhýbá vpravo a vzápětí míří do lesa. V něm vás čeká mírné stoupání a prudký sjezd až k hladině Vranovské přehrady. Po jejích březích vás provede příjemná asfaltová silnička. Jezero je opravdu dlouhé, proto mějte s cestou trpělivost.

Odměnou vám bude zavěšený lanový most, ke kterému posléze přijedete. Jedná se o most překlenující nádrž používaný pěšími turisty. Na druhé straně naleznete kemp s ubytováním a občerstvením a řadu dalších, soukromých chat. Vraťte se tedy zpět a pokračujte po cyklotrase dále.

Nedaleko je přístaviště lodí, odkud se můžete nechat odvést na další vzdálené zastávky – např. hrad Bítov.

Nemusíte se bát zůstat na přehradě déle, neboť Vranov nad Dyjí je vzdálený opravdu pár metrů od břehu jezera. K centru města vás dovede již vám dobře známá trasa č.48 po ulici Bítovská.

 

Autor: Martina Zapletalová