ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Znojmo – Andělský mlýn – Podmolí – Znojmo

Nikterak náročný výjezd jak po stránce výškové tak dálkové. Jeho část vede okrajem Národního parku Podyjí.

Znojmo

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Průmyslová 715/24, Znojmo
GPS: 48.85362000, 16.06265250
Znojmo – Andělský mlýn – Podmolí – Znojmo map

Znojmo – Andělský mlýn – Podmolí – Znojmo - zajímavosti

Vydejte se po zelené značce od bývalého kláštera minoritů v jihozápadní části města. Vaší první zastávkou bude chrám sv. Hippolita a Klášter Křižovníků. Z tohoto místa je krásný výhled na celé město a zejména na Znojemskou přehradu na řece Dyji, která se nachází přímo pod vámi. Nepříjemný je pouze výstup, který je sice prudký, ale velmi krátký a je lépe ho absolvovat po svých s kolem po boku.

Odtud sjeďte po asfaltové silnici na ulici Mašovická, kde narazíte na cyklotrasu s číslem 5000. Trasa se protočí polem a zavede vás do lesa. Tam vás čeká mírné stoupání a poté i mírný sjezd k rozcestníku Králův stolec. Toto místo je vhodné na malý odpočinek v altánku nad přehradou s výhledem na protější skaliska a údolí řeky Dyje. Oproti předchozí vyhlídce je výrazněji méně navštěvovaný, takže si zde užijete většího klidu. Po stejné cyklotrase pokračujte i nadále. Zanedlouho se po levé straně cesty objeví malý pramen.

Od tohoto místa máte dvě možnosti – buď se projedete po cyklotrase, což je sice delší ale pohodlnější, nebo uhnete po zeleném značení složitějším terénem. Zelená cesta vede přes údolí s potokem, takže není úplně snadná – je však o něco kratší.

Ať jedna nebo druhá cesta, obě vás dovedou k Andělskému mlýnu. Jde o starý pustý mlýn na Mašovickém potoku. Od mlýna se vydejte po žluté značce do Mašovic. Zezačátku tento úsek stoupá, ale jde jenom o pár set metrů. Další cesta již pokračuje pohodlným klesáním.

Ve vesnici Mašovice přijedete prakticky hned k rozcestníku. Zde se otočte a po cyklotrase Znojemská se pomalu vracejte k městu. Těsně za vesnicí je pěkný a docela velký zatopený lom při levé straně. Příjemným odlehčením mírně zvlněné trasy může být také malá přírodní památka Červený rybníček, vyhledávaný zejména přírodovědeckými nadšenci. Najdete ho v poslední třetině cesty.
Do centra Znojma se dostanete nejrychleji ulici Mašovická a přes již zmiňovaný vrcholek s klášterem. Silnice totiž překonává následné klesání poměrně dlouhou serpentýnou.

 

Autor: Martina Zapletalová