ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Humpolec – Hněvkovice – Sedlice – Želiv – Humpolec

Výlet k poměrně známému Želivskému klášteru, kopcovitou krajinou plnou údolí a přehrad.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hálkova 1611, Humpolec
GPS: 49.54035470, 15.34964360
Humpolec – Hněvkovice – Sedlice – Želiv – Humpolec map

Humpolec – Hněvkovice – Sedlice – Želiv – Humpolec - zajímavosti

Vyjeďte z jihozápadu města Humpolec po cyklotrase č. 161. Po pár metrech budete nuceni překonat  po nadjezdu dálnici D1. Na dohled od této důležité dopravní tepny již leží obec Hněvkovice. Tu projedete přímo celou po cyklotrase. Na následujícím rozcestníku U Čápa dejte pozor na křížení cest. Ta vaše správná vás po vyjetí stoupání a následném klesání dovede k osadě se zvláštním názvem Smrdov.

Tady trasa zatáčí vpravo, míří do lesa a kopíruje údolí nad řekou Želivkou až k hrázi přehrady Sedlice. Hráz je poměrně impozantní, kamenitá s několika oblouky. Do vesnice, po níž nese přehrada své jméno se dostanete po překonání serpentýny a několika stovkách ujetých metrů. Ostatně do Sedlice se ještě pravděpodobně podíváte na zpáteční cestě.

K samotnému Želivu vám zbývají zhruba dva kilometry cesty po cyklotrase. První úsek je stoupavý a vede nezalesněnou krajinou. Stoupání konči v krátkém cípu lesa na kótě 500 metrů nad mořem. Zde se kopec láme a až do Želivu cesta pokračuje slušným klesáním.

Želivský klášter hledejte ve středu obce, u cyklotrasy 161. Součástí Premonstrátského kláštera je i místo pro ubytování turistů. K tomuto cíli se váže i turistická známka. V areálu kláštera najdete také Trčkův hrad nebo Žižkův dub. Nedaleko odtud je mimo jiné i vodní nádrž Trnávka na řece Trnavě, později Želivce, která slouží jako jakási čistící nádrž zadržující nečistoty před přehradou Švihov (známá jako přehrada Želivka). Pod hrází vodní plochy je umělý kanál určený k závodům na divoké vodě. Blíže k jezeru se dostanete po červeném značení.

Pro návrat zpět, do východiska cesty, se vraťte po cyklotrase č.161 a pokračujte po cyklotrase s označením 161B kolem řeky Želivky. Zanedlouho dorazíte k dnešní poslední vodní ploše – přehradě Vřesník. Je asi nejmenší ze všech a slouží také jako pomocná přehrada k nejdůležitější přehradě Švihov. Po jejím břehu dojedete až k technickému dílu – Sedlické vodní elektrárně. Cesta vede v příkrém svahu, avšak stoupání nepřekonává a není nikterak náročná.

Od vodní elektrárny je to jenom skok do Sedlic, které znáte. Do Humpolce tedy jistě trefíte už sami.
Kdo by přesto chtěl zvolit jinou trasu – delší a frekventovanější, ten ať se vydá po silnici č. 129 ze Želiva přímo do Humpolce.

 

Autor: Martina Zapletalová