ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Karlova studánka - Ovčárna - Praděd – Karlova Studánka

Trasa zavádí cyklisty do prostředí hlavního hřebene Hrubého Jeseníku a jeho nejvyšší hory. Je velmi náročná na převýšení, v počtu dálkových metrů se řadí k cestám kratším. Je vhodná pro zkušené cyklisty jako půldenní výlet.

Karlova studánka - Ovčárna - Praděd – Karlova Studánka

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Karlova Studánka 6, Karlova Studánka
GPS: 50.07081420, 17.30815810
Karlova studánka - Ovčárna - Praděd – Karlova Studánka map

Karlova studánka - Ovčárna - Praděd – Karlova Studánka - zajímavosti

Začátkem vaší cesty je lázeňské městečko Karlova Studánka. Jedná se o populární místo, k odpočinku ho využívají často i vysoce postavení představitelé státu. Údajně zde má být nejčistší vzduch v celé střední Evropě. Městečko je charakteristické typickou architekturou Jesenicka – dřevěnými stavbami. Za zmínku stojí také údolí Bílé Opavy – přírodní rezervace s bohatou květenou,vedoucí kolem říčky s mnoha kaskádami a vodopády.

Z Karlovy studánky se vydáte po společném žluto-červeno-modrém značení směrem k rozcestí Hvězda. Tato etapa vede přes les prudším stoupáním. Je možné také využít hlavní frekventovanější silnice, vedoucí stoupáním mírnějším – cyklotrasa č.553. Na rozcestí Hvězda se můžete občerstvit před dalším kopcem – je zde zájezdní restaurace a bufet.

Od tohoto bodu vás čeká stoupání po cyklotrase č. 6075. Odehrává se na asfaltové silničce vedoucí lesy s výhledy na údolí Bílé Opavy. Zhruba po 2.5 km přijedete k rozcestí Sutě, to se nachází přibližně v polovině úseku na další zastávkový bod – Ovčárna.

Ovčárna je horské středisko s řadou hotelů, restaurací a sjezdových tratí. Je centrem vysokohorské turistiky a je hojně navštěvováno turisty ve všech ročních obdobích.
Z Ovčárny je to na Praděd již velmi blízko a cesta není nikterak náročná. Vysílač Praděd je dominantou tohoto kraje, jde vidět prakticky z každého místa – to znamená, že výhled z jeho plošiny je také velmi bohatý.

Pro návrat do startu výletu použijte stejnou trasu, případně můžete sjet po cyklotrase č.6075 na sedlo Švýcárna a odtud to Kout nad Desnou, kde se nabízí využít železničního spojení a přes město Šumperk se pomocí vlaku dostat kamkoliv.

 

Autor: Martina Zapletalová