ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Černá voda - Plavný potok - Venušiny misky – Černá voda

Trasa je umístěna v prostředí Rychlebských hor – horní části jesenické oblasti. Popisovaná výlet je dálkově náročnější,  ale má mírný profil – proto je vhodný spíše pro rekreační jezdce a ne rodiny s dětmi.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Černá Voda 47, Černá Voda
GPS: 50.30928330, 17.15299330
Černá voda - Plavný potok - Venušiny misky – Černá voda map

Černá voda - Plavný potok - Venušiny misky – Černá voda - zajímavosti

U jižního okraje obce Černá voda bych stojí za zmínku o tzv. Rychlebské stezky –  vítěz jednoho ročníku v soutěži Div olomouckého kraje. Jedná se o speciálně upravené cesty pro jízdu na horských kolech,  cesty vedou složitějším kopcovitým terénem mezi kameny a místy jsou přemostěny dřevěnými lávkami.

Vy se však odeberete druhým směrem – na sever od centra obce. Vydáte se po cyklotrase č.6047 na první zastávku podle plánu. Cesta vede střídavě loukami a lesem. Přestože jste na vrchovině,  tak nepřekonáváte žádné velké převýšení. Zdejší příroda je jedna z nejzachovalejších a nejdivočejších v celé naší zemi. V okolí cesty jsou k vidění pouze sporadické kousky civilizace,  vesnici během našeho výletu nepotkáte žádnou.

Na první zastávce nazvané Plavný potok se nachází trojice rybníků a u cesty klasické turistické odpočívadlo. Od tohoto rozcestí můžete dále pokračovat po cyklotrase,  anebo lépe se vydat po zelené turistické značce směrem k Venušiným miskám. Nepříliš náročné pokračování cesty vede hlubokým lesem – toto ocení zejména milovníci houbaření,  případně sběrači lesních plodin.V posledním úseku trasy je třeba se přidat na zelenou značku a dojet na rozcestník "Smolný". Odtud je to již k cíli cesty velmi blízko.

Národní přírodní památka Venušiny misky jsou skalní útvary,   v podstatě se jedná o částečně duté skály,  v jejichž dutinách se nachází voda – odtud pochází jejich název. Z vrcholu skal (404 m.n.m) je možné se rozhlédnout. Všechny vrcholové místa jsou pečlivě zabezpečena zábradlím.

Zpátečení cestu je vhodné volit stejnou,  případně pokud se chceme nechat dopravit zpět vlakem,  zvolíme na místo návratu, pokračování po cyklostrase č.6047 přes orientační bod Hábina chata směrem na Velkou Kraš – zde je vlaková zastávka.

 

Autor: Martina Zapletalová