ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jeseník - Červenohorské sedlo – Praděd – Jeseník

Tato trasa je velmi náročná,  vhodná pro vyznavače horské cykloturistiky. Překonává značné výškové rozdíly,  a je dálkově náročná. Nejvyšším bodem výletu je Praděd – nejvyšší hora Moravy.

Jeseník - Červenohorské sedlo – Praděd – Jeseník

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykovo nám. 157, Jeseník
GPS: 50.22910970, 17.20541170
Jeseník - Červenohorské sedlo – Praděd – Jeseník map

Jeseník - Červenohorské sedlo – Praděd – Jeseník - zajímavosti

Z města Jeseník se vydáte směrem na obec Bělá pod Pradědem,  konkrétně po cykostezce č.6210. Cyklotrasa vede po kvalitní a široké silnici,  s frekventovanější dopravou. Stoupání zde je mírné. V obci Domašov odbočíte směrem na Filipovice,  kde již začínají první serpeniny,  a stoupání je tedy prudší. Tento úsek je jedním z náročnějších,  neboť překonává značný výškový rozdíl. Vede však lesem,  což je zejména v letních dnech velmi vítané. Na vrcholu tohoto delšího stoupání se nachází Červenohorské sedlo,  významné lyžařské středisko a východisko mnoha turistických tras. Zde je možné se občerstvit,  dát si oběd apod.

Pro další cestu si vyberte červené pásové značení ve směru na vrchol Výrovka. Zezačátku cesta stoupá,  posléze vede po hřebenu hory. Prvním bodem na tomto úseku je rozcestí "Pod Klínovcem" kde je malá turistická útulna. Dalším vrcholem,  na který se podíváte je Malý Jezerník,  zde je o něco lepší výhled,  než na vrcholu Výrovka. Od cíle výletu – Pradědu už nás dělí jenom 200 výškových metrů. Z Malého Jezerníku na vás čeká sjezd do sedla Velký Jezerník,  kde se můžeme občerstvit na  místní známé chatě Švýcárna. Od tohoto bodu jeďte po cyklotrase č.6075 přes území Národní přírodní rezervace Praděd. Cesta je kvalitní,  asfaltová. Během cesty je již mezi stromy možno uvidět prosvítající vrchol vysílače na Pradědu.
V  jeho útrobách najdete v dolní části restauraci,  a po zaplacení drobného poplatku se můžete nechat vyvést výtahem na vyhlídkovou plošinu,  ze které vidíme při dobré viditelnosti až do Polska,  případně druhým směrem – na střední Moravu. Výhledy jsou doplněny detailními popisky.

Cestu zpět do Jeseníku zahájíte sjezdem na chatu Švýcárnu. Zde se dáte po modrém pásovém značení směrem na místo Vysoký vodopád. Cesta vede stálým klesáním,  kolem Studeného potoka,  až do obce Bělá. Z Bělé se již po místní komunikaci dostanete do obce Bělá pod Pradědem a posléze do města Jeseník.

 

Autor: Martina Zapletalová