ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jeseník - Vápenná - Žulová + Zpět vlak

Velmi náročný výlet, vhodný zejména pro zkušené cyklisty, zvyklé na výškově a dálkově náročné trasy. Celá trasa se odehrává v klidném prostředí jesnických lesů a provádí návštěvníky největšími zajmavostmi tohoto kraje.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykovo nám. 157, Jeseník
GPS: 50.22910970, 17.20541170
Jeseník - Vápenná - Žulová + Zpět vlak map

Jeseník - Vápenná - Žulová + Zpět vlak - zajímavosti

Z města Jeseníku, přesněji jeho západního okraje vyrazíte po cyklotrase č.6042 do Lázní Jeseník. Je to vyhlášené odpočinkové místo, pro návštěvníky je zde k dispozici nový balneo park. Samozřejmostí je lázeňská kolonáda, hotel a restaurace.

Vy však pokračujte po cyklotrase dále. Zpestřením při docela prudkém stoupání vám bude panorama s jesenickými vrcholky a rozhled do krajiny, neboť cesta vede převážně nezalesněnými úseky. Po chvíli se stoupání ustálí a vy vjedete do lesa. Asi po 5 kilometrech jízdy přijedete na rozcestí k jeskyním Na pomezí. Jedná se o krasovou oblast s 5 jeskyněmi, které je možné si prohlédnout.

Další úsek vašeho výletu vede výhradně lesními partiemi s mírnějším stoupáním. Výhodou je kvalitní asfaltový povrch. Po výjezdu z lesa již začíná obec Vápenná. Je velmi dlouhá, a vy jí projedete rychle, neboť cesta zde klesá, případně vede po rovině. Okolí Vápenné je protkáno několika desítkami lomů, některé jsou zatopené a vhodné ke koupání.

Cyklotrasa vás provede celou obcí a pokračovat po ní budete i nadále. Kolem se proplétá železniční trať – zdejší úsek bude tedy o něco rovinatější než ten předcházející. Současně je trasa lemována také místní říčkou Vidnávkou. Samotný přejezd mezi dvěma obcemi je víceméně neznatelný, plynule na sebe navazují.

Městečko Žulová, známé především milovníkům přírodního koupání a táborníkům, je stejně jako v případě Vápenné obehnáno množstvím lomů, zejména z východního směru. Ke shlédnutí je zde však více než pouhé lomy. Například poměrně zachovalá zřícenina hradu Frýdberk a Kaltenštejn, kostel na Boží hoře – vyjímečný svoji architekturou, národní přírodní památka Borový vrch – ve vrchních partiích skaliska či vzdálenější Nýznerovské vodopády.
Ze Źulové je možné dopravit se vlakem přes Jeseník až do Olomouce či Brna.

 

Autor: Martina Zapletalová