ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Prostějov - Kostelec na Hané - Lutotín - Čunín – Konice - Jesenec + zpět vlak

Projížďka Drahanskou vrchovinou, vhodná jako celodenní rodinný výlet. Trasa je výjimečná zejména klidnou atmosférou okolní krajiny.

Prostějov

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Palackého 976/3, Prostějov
GPS: 49.47012000, 17.10862420
Prostějov - Kostelec na Hané - Lutotín - Čunín – Konice - Jesenec + zpět vlak map

Prostějov - Kostelec na Hané - Lutotín - Čunín – Konice - Jesenec + zpět vlak - zajímavosti

Cestu začnete ve městě Prostějově nedaleko sídliště Hloučela. Vydáte se po silnici směrem na Kostelec na Hané. Silnici kopíruje železniční trať – ostatně jako po většinu cesty. Bude to vaše orientační vodítko.

V Kostelci stojí za zmínku domek Petra Bezruče s chystanou expozicí o tomto spisovateli. Ve středu obce se napojte na cyklotrasu č.5039 a nechte se jí vést na obec Lešany a obec Zdětín. Cesta vede klidnou krajinou polí a luk. V obcích jsou k vidění drobné sakrální památky s typickou vesnickou architekturou.

Následně se po silnici dostanete do vesnice Ptení. Zajímavostí je místní zámek, postavený na základu tvrze ze 13.století. Pro další pokračování se napojte na cykotrasu č.5031 ve směru na Ptenský dvorek. Tady vás opět nezaskočí žádné terénní nerovnosti či stoupání.

Dalším zajímavým místem na trase tohoto výletu vhodným k zastavení je až obec Stražisko. Zde se můžete osvěžit na místním zrekonstruovaném koupališti, nebo navštívit Barokní Kostel Andělů Strážných. To však vyžaduje sesednutí z kola a zdolání několika málo prudkých výškových metrů. Ke shlédnutí je zde mimo jiné i křížová cesta. Z této vrcholové partie je pěkný výhled na nejbližší okolí.

Ze Stražiska pokračujte plynulou jízdou po rovné asfaltové silnici do vesnice se zvláštním názvem - Čunín. Během cesty se můžete zastavit u Čertových rybníků – specializovaného rybářského areálu s občerstvením a nabídkou čerstvých ryb.

Po zhruba dvou kilometrech a průjezdem okrajem obce Křemenec se ocitnete v okresním městečku Konice. Během cesty také uvidíte dva rybníky – osvěžující oáza stínu během letního dne. V městečku je možno zakoupit potraviny nebo upomínkové předměty. Za zastavení stojí areál místního zámku a nedalekého kostela.

K cíli cesty vyjeďte přes centrum města po cyklotrase č.5030. Vesnice Jesenec už je velmi nedaleko. Je významná zejména jako východisko Naučné stezky Kladecko. V Jesenci můžete na závěr shlédnout ještě barokní zámek, který je však zevnitř nepřístupný pro veřejnost – v posledních letech slouží jako Ústav sociální péče. Z vlakové zastávky již dojedete pohodlně zpět do Prostějova.

 

Autor: Martina Zapletalová