ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Prostějov - Plumlov - Prostějov

Výlet vhodný pro rodiny s dětmi, zhruba na půl dne. Není dálkově ani výškově náročný.

Plumlov Prostějov

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Palackého 976/3, Prostějov
GPS: 49.47012000, 17.10862420
Prostějov - Plumlov - Prostějov map

Prostějov - Plumlov - Prostějov - zajímavosti

Vyjíždíte z Prostějova,  od vlakové stanice "Prostějov-místní nádraží". Zde se napojte na červené pásové značení,  které vás dovede na okraj města – na cyklotrasu s názvem "Greenways K-M-W".Cyklotrasa provádí návštěvníky kolem říčky Hloučely po místní naučné stezce. Celá tato trasa vede mimo město,  a obtáčí město Prostějov ze severu. Po příjezdu do obce Mostkovice,  nedaleko Plumlovské přehrady je nanejvýše vhodné se důsledně držet červeného pásového značení,  neboť je obec protkána mnoha ulicemi. Červená značka vás přivede pod samotnou hráz Plumlovské nádrže,  v jejím průběhu se poté dostanete na její celý levý břeh.

Samotný plumlovský areál se skládá z Plumlovské přehrady a menšího Podhradského rybníka,  na kopci nad rybníkem se tyčí Plumlovský zámek. Plumlovská přehrada procházela v posledních letech důsledným odbahněním a revitalizací. Toto opatření bylo provedeno kvůli zvýšenému výskytu sinic a snížené kvalitě vody.V létě roku 2013 by mělo dojít k opětovnému napuštění. Aby jste si mohli zblízka prohlédnout zámek Plumlov,  musíte přejet na druhou stranu přehrady. Takto je možno učinit mezi vrcholem přehrady a Podhradským rybníkem. Samotný zámek zde byl postaven na skále,  na základech starého hradu. V letních měsících je zde možné navštívit rozličné kulturní akce.

Pro návrat do výchozího bodu cesty volte cestu obcí Plumlov – a to konkrétně ulicí Rudé Armády a obcí Mostkovice,  přes ulici Stichovickou. U konce obce Mostkovice je vhodné se napojit se na cyklotrasu č.5,  trasa vede klidným prostředím,  přes pole,  takže nemusíte mít strach z nadměrného provozu. Za zmínku na této trase stojí památný strom – Domamyslická lípa. Cyklotrasa č.5 vede skrze celé město Prostějov,  takže není problém po její trase se dostat kamkoliv ve městě.

 

Autor: Martina Zapletalová