ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Moravičany – Loštice – Bouzov – Javoříčko – Náměšť na Hané

Velmi náročná trasa, s mnoha převýšeními vás provede příjemnou krajinou na rozhraní mezi pohořími na severu a úrodnou Hanou na jihu. Je vhodná pro zarputilé cyklisty, kterým nevadí střídání klesání a stoupání.

Bouzov

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Moravičany 67, Moravičany
GPS: 49.75691190, 16.96474970
Moravičany – Loštice – Bouzov – Javoříčko – Náměšť na Hané map

Moravičany – Loštice – Bouzov – Javoříčko – Náměšť na Hané - zajímavosti

Z Moravičan se vydejte po cyklotrase č.6036 do městečka Loštice. Není to daleko, je pouze nutné překonat rychlostní silnici pomocí lávky. V Lošticích se jistě zastavte a ochutnejte místní specialitu – tvarůžky. Dělají je zde v několika podobách a příchutích. Tento pokrm zde má i svoje vlastní muzeum.

Po vyjetí ze vsi vás čeká kopcovitý úsek vedený lesem. Silnice se protáčí uzounkým údolíčkem, takže případné stoupání bude nenáročné ale alespoň malý kousek bude nutné absolvovat. Za zatáčkou na vás čeká malá vesnička Jeřmaň a po jejím zdolání již začíná cesta opravdu trochu stoupat. Trasa se rozdvojuje, vy si vyberte cyklotrasu s označením 512 a po jejích serpentinách se vydejte k hradu Bouzov, který je již na dohled.

Trasa vás nedovede přímo k němu, nýbrž do obce nesoucí stejné jméno. Ke hradu budete muset překonat ještě krátké stoupání. V areálu hradu přímo ve vesnici stojí za shlédnutí socha Trojského koně – jakési dřevěné repliky oře, proslaveného v pověsti o dobývání Tróje. Samotný hrad vám nabídne suvenýry, turistické známky a v sezóně i komentované prohlídkové okruhy.

Pro další pokračování následujte cyklotrasu č.6025, zanedlouho za obcí po ní projedete kolem dvou menších rybníků. Poté následuje úsek údolím a vesnice Javoříčko. Tady stojí za shlédnutí místní jeskyně a zřícenina hradu Branky. Na obě tyto atrakce je nutné si dojít po červeném značení, na kopci nad vesničkou stojí ještě jedna zřícenina a to hradu Špraněk.

Po výjezdu z obce si důkladně zapamatujte číslo 6025, je to číslo cyklistické trasy, která vás zavede až do Náměšti na Hané, cíle dnešní cesty.

Trasa vede řadou malých vesniček s drobnými církevními památkami. První na řadě je obec Střemeníčko, před kterou již čeká avizované stoupání. Další, nedaleko vzdálená je vesnice Slavětín, za jejímž koncem absolvujete cestu zalesněným kopcovitým terénem. Dále, a to již po relativní rovině následují obce Loučka, Bílsko a Cakov. Silnice provádí návštěvníky poli a loukami s krásnými výhledy. Cíl cesty je již nedaleko.

Za Cakovem vyjedete dva prudší stoupavé kilometry a octnete se v Nových Dvorech. Z tohoto bodu vaše trasa povede z kopečka, až přímo do centra Náměšti na Hané. Na jejím severu najdete zříceninu Náměšť a  zámecký areál obtočený kruhem silnice – k tomuto místu vás přivede cyklotrasa č. 6033. Kousek odtud je i železniční stanice, je možné se po ní dostat až do Olomouce.

 

Autor: Martina Zapletalová