Zábřeh na Moravě - Hoštejn - Zábřeh na Moravě
Velmi lehká trasa je vhodná zejména pro rodiče s dětmi, případně pro vyznavače in-line bruslení. Neabsolvujete při ní téměř žádné převýšení a vede po klidné nové cyklostezce, zbudované na místě bývalé železniční trati. Zrušenou trať dnes nahrazuje železniční koridor vedoucí do Prahy.
Užitečné informace pro návštěvníky
Zábřeh na Moravě - Hoštejn - Zábřeh na Moravě - zajímavosti
Z města Zábřeh vyjedete od rybníka Oborník po cyklotrase č. 6232.Trase kopíruje trasu kolejí.a zanedlouho vás přivede k první z několika vesnic na cestě – obce Lupěnné. Zde vás na první pohled zaujme konstrukce nového mohutného železničního tunelu. Ten je dobře viditelný z cesty. Po objetí kopce kterým prochází uvidíte i jeho druhý konec.
Příroda na celé této trase je charakteristická zejména rozlehlými lesy a mokřinami kolem řeky - Moravské Sázavy a příkrými svahy kolem údolí kterým projíždíte.
Další zastávkou je obec Hněvkov v jejímž okolí zejména doceníme krásu řeky a její přístupnost po nízkých březích. Na vaší cestě zanedlouho potkáte středně velký Hněvkovský rybník – vyhledávaný rybáři a plavci.
Pomalu ale již zřetelně se blížíte k cíli cesty – vesnici Hoštejn. Toto místo je zajímavé především zvláštním památníkem Stavitelům dráhy, který se tyčí majestnátně nad vesnicí. Z dálky vypadá spíše jako věž kostela. Po jeho stopách, a také po stopách další památky – bývalého hradu Hoštejn se můžete vydat od rozcestníku ve středu obce po červevné značce. Od památníku je překrásný výhled na celé údolí. Další dominantou obce je místní kostel sv. Anny který máte možnost shlédnout cestou na vyhlídku – je při levé straně červené značky.
Po krátkém občerstvení se vydejte stejnou cestou zpět, do Zábřeha. Případně můžete využít hoštejnské železniční zastávky a odtud se vydat vlakem směrem na Ústí nad Orlicí a Pardubice nebo zpět do Zábřeha na Moravě.
Autor: Martina Zapletalová