ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Staré Město u Uherského Hradiště – Modrá (archeoskanzen) – Rozhledna Modrá - Staré Město u Uherského Hradiště

Lehký výlet pro rodiny s dětmi. Mezi významné zastávky patří mimo jiné také poutní místo Velehrad.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Brněnská 1249, Staré Město
GPS: 49.07598610, 17.43895190
Staré Město u Uherského Hradiště – Modrá (archeoskanzen) – Rozhledna Modrá - Staré Město u Uherského Hradiště map

Staré Město u Uherského Hradiště – Modrá (archeoskanzen) – Rozhledna Modrá - Staré Město u Uherského Hradiště - zajímavosti

Vaši cestu začněte nedaleko železniční stanice Staré Město u Uherského Hradiště. Najděte cyklotrasu č. 5150. K prvnímu zastavení, rozcestníku Dolní mlýn, vede cesta rovinatou krajinou polí ojediněle můžete spatřit na kopcích vpravo vinice. Od rozcestníku dále bude již cesta zajímavější. Před sebou uvidíte věže velehradského kláštera. V obci Modrá projedete kolem dvou rybníků a zanedlouho cesta vyustí téměř těsně u kláštera a známé Baziliky sv. Cyrila a Metoděje. Od tohoto církevního areálu jeďte po ulici Hradišťská k archeoskanzenu.

Ve skanzenu uvidíte různé dřevěné, hliněné a kamenné stavby a také ukázku z archeologických vykopávek. Tématicky pojednává o období Velké Moravy. Součástí parku je také nízká vyhlídková věž. Dále jeďte ve směru na rozhlednu, po cyklotrase č.5013, současně s ní vede naučná stezka Fauna a flóra Chřibů. K rozhledně to již není daleko.

Její pata stojí ve výšce cca 282 metrů nad mořem a je obehnána několika pásky vinic. Při dobré viditelnosti uvidíte na severu vrcholy pahorkatiny Chřiby a směrem na jih dohlédnete téměř až k Bílým Karpatům. V okolí je podobných rozheden nejméně pět.

Zpáteční cestu uskutečněte po jiné cestě, udělejte si menší zajížďku do vesnice Jalubí (cyklotrasa č.5050) zde stojí na kopci nad vesnicí replika větrného mlýna. Při této cestě překonáte kótu 276 m.n.m, půlku trasy pojedete do kopce a tu druhou z kopce. Z vesnice vás vyvede jmenovaná cyklotrasa, kopírující trasu ulice Jalubské. Po mírném počátečním stoupání vás čeká příjemný sjezd kolem vinice na kraji obce. Po cyklotrase č.5150 potom dojedete pohodlně přes centrum města až k nádraží. Pokud vám zbyde trochu času dojeďte až k rozhledně Šrotík – je stylizovaná jako maják a nedaleko od ní můžete jako bonus shlédnout archeologické vykopávky nazvané Špitálky.

 

Autor: Martina Zapletalová