ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Uherské Hradiště – Zlechov - Břestecké skály – Buchlovice – Uherské Hradiště

Rozmanitý výlet, který cestovatele provede po okolí Uherského Hradiště. Navštívíte jak přírodní památky tak také známé historické budovy. Trasa je dálkově náročnější a v přírodní rezervaci Břestecké skály překonává poměrně značné převýšení. Lze ji doporučit tedy rekreačním cyklistům spíše než jako rodinný výlet.

Buchlovice

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Za Špicí 153, Staré Město
GPS: 49.07598610, 17.43895190
Uherské Hradiště – Zlechov - Břestecké skály – Buchlovice – Uherské Hradiště map

Uherské Hradiště – Zlechov - Břestecké skály – Buchlovice – Uherské Hradiště - zajímavosti

Předtím než vyjedete z města, udělejte si krátký vycházkový okruh centrem. Za návštěvu zde stojí několik míst – například jezuitská zahrada hned naproti vlakovému nádraží, nedaleký velký areál Slováckého muzea a také uherskohradištská synagoga.

Z nádraží se vydejte ulicí Nádražní ke katastrálnímu úřadu, kde zachytíte přerušované červené pásové značení. To se klikatí městským centrem až k řece, kde na něj přímo navazuje cyklotrasa č. 47 – Moravská vinná. Po ní přejeďte most a nadále se držte jejího značení. Kopíruje tok řeky a poté se přidává ke kolejím. U křížení s ulicí Na vyhlídce stezku opusťte a pokračujte po této ulici. Přijedete po ní až k ulici Nádražní, tentokráte však ve Starém Městě. Zde se k ní již přidruží značení cyklotrasy 5151A která vás vyvede z města.

Po jejím povrchu se dostanete až do obce Zlechov, kde je nutno dát pozor na odbočení do přímo sousedíci obce Tupesy. Celý tento úsek se odehrává v rovinaté nezalesněné krajině. V centru Tupes sídlí Muzeum Tupeské keramiky. Nedaleko od něj obec protíná cyklotrasa č.5150 po které budete pokračovat směrem na obec Břestek. Přejezd mezi obcemi stoupá, ale stoupání má mírný charakter. Břestkem projedete bez větší změny směru, cyklotrasa  však změní značení na číslo 5050.

V horní části vesnice začíná nabírat stoupání prudšího sklonu. Co se týče délky, je Břestek opravdu dlouhý. Po vaší pravé straně cestu kopíruje pás vinic. Zanedlouho se vaše cesta setká s odbočkou, vy ji však projedete opět rovně a značení vaší cesty bude mít nyní číslo 5159. To vás dovede na dohled od Přírodní památky Břestecké skály.

Přímo ke skalnímu masivu vás dovede červené značení přes rozcestník "Pod Břesteckou skalkou" a "Břestecká skála – odb.". Tuto část výletu je lepší zdolat pěšky. Od skal je krásný výhled na okolní krajinu a můžete zde najít specifickou faunu a flóru.

Z prvně jmenovaného rozcestí se vydejte na návrat. Tedy po červené značce směrem k rozcestí "Pod Barborkou". Cesta vede lesem po prudkém klesání – zde je tedy také lepší kombinovat sjezd s vedením kola. Od rozcestí vás pak žlutá značka dovede po mírnějším klesání do vesnice Buchlovice s informačním centrem, překrásným zámkem a zámeckým parkem a muzeem. Zámek Buchlovice je velmi známým pojmem, po jeho nádvoří se procházejí různobarevní pávy a v okolí roste spousta zajímavých dřevin a květin.

Pro pohodlnější a klidnější cestu do cíle výletu zvolte ulici Hradištskou, po projetí krátké proluky se ocitnete v obci Zlechov, a uzavřete tak celou cestu návratem po vyjeté trase.

 

Autor: Martina Zapletalová