ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kamenec

Kráse Novohradských hor směle vévodí vrchol Kamenec, jejich nejvyšší bod na české straně, pnoucí se do nadmořské výšky 1072 m. Vrch Kamence tvoří rozlehlá skalní granodioritová hradba s geodetickým bodem, takže, pokud se chystáte vystoupat až na samotný vršek, čeká vás horolezecký zápas s těmito pomenšími hradbami. Výhled z Kamence je bohužel značně omezen smrkovým porostem, nicméně procházka na tuto jihočeskou horu je příjemným zážitkem sama o sobě. Vedle Kamence se navíc nachází další vrchol, jen o pár metrů nižší, o celkové nadmořské výšce 1 001 m.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kamenec, Malá Morava
GPS: 48.58356690, 14.67095610
Kamenec map

Kamenec - zajímavosti

Státní hranice s Rakouskem se odtud nalézá jen necelého půl kilometru cesty a v blízkém okolí lze navštívit například nejstarší přírodní rezervaci v Evropě - Žofínský prales, pramen řeky Lužnice nebo tvrz Žumperk či gotický hrad Nové Hrady. Ve směru k rakouským hranicím je možné spatřit zříceninu hradu a hostince. Nejjednodušší a patrně i nejčastěji využívaná cesta na Kamenec vede z nedaleké obce Pohoří na Šumavě po zeleně značené turistické trase.

Jedinečná příroda Novohradských hor, táhnoucích se podél česko-rakouských státních hranic, si svou panenskost zachovala především díky své poloze bývalého příhraničního pásu. Roku 2000 byl v této oblasti vymezen Přírodní park Novohradské hory a krom toho zde najdete také řadu památek a přírodních rezervací. Ve vzdálenosti asi 1 km směrem na sever od Kamence bývala dříve obec Pavlín se sklářskou hutí, která byla později zcela zalesněna a jedinou její připomínkou je kříž, který zde najdete dodnes.

 

Autor: Andrea Štyndlová