Plechý
Za nejvyšší bod českého celku Šumavy je považován vrchol Plechý se svými 1 378 metry n.m. V některých případech vybízí sice k náročnějším, zato však k velmi atraktivním výletům kolem Plešného jezera, s odměnou v podobě výhledu na jeho hladinu, ležící přímo pod vrcholem a dokonce i na Alpy.
Užitečné informace pro návštěvníky
Plechý - zajímavosti
Právě lesklá hladina Plešného jezera pravděpodobně vtiskla název samotnému vrcholu, odvozenému z německého slova Plöckenstein neboli lesklá skála.
K vrcholu lze vystoupat jak z české, tak i rakouské strany, například z Nové Pece nebo z Nového Údolí či cestou kolem pomníku Adalberta Stiftera, básníka a spisovatele, jehož rodištěm byla nedaleká Horní Planá. Památník byl postaven v místech, odkud spisovatel rád pozoroval okolní krajinu. Samotný vrchol je tvořen přírodní sestavou žulových skal a zalesněným hřebenem, odkud není kvůli stromům téměř žádný výhled. Státní hranice je odtud vzdálena přibližně 2,5 km a cesta k ní vede poměrně strmou trasou, ze které lze spatřit mimo jiné i Lipno.
Turisticky vyhledávaným místem v okolí vrcholu Plechý je tzv. kamenné moře - ledovcový kar Plešného jezera, převážně horskými smrčinami, jeřáby a javory porostlé stěny. Tento zajímavý geomorfologický útvar patří v rámci této přírodní rezervace mezi ty nejcennější. Za zmínku stojí také rozlehlá moréna, vytvářená balvany, rozpraskanými pod vlivem mrazového zvětrávání.
Autor: Andrea Štyndlová