ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Devět skal

Vrchol s romantickým názvem Devět skal je nejvyšším bodem Žďárských vrchů a druhým nejvyšším na Vysočině. Se svými 836 metry n.m. se tyčí nad chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy a slibuje příjemný výlet s odměnou v podobě kouzelného výhledu ze značené vyhlídky přímo na jedné ze skal.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Devět skal, Křižánky
GPS: 49.67074000, 16.03225970
Devět skal map

Devět skal - zajímavosti

Nejen výhled, ale i samotný skalní útvar zajímavého členění láká turisty k jeho zdolání a snad možná proto vede na vrchol hned několik turisticky značených tras. Ta jednodušší, která se skvěle hodí například pro rodiny s malými dětmi, vede z obce Křižánky až k lesu, kde se nachází menší parkoviště, od kterého už se směrem k Devíti skalám musíte vydat pěšky. Jednotlivé turistické trasy se směrem k vrcholu doslova paprskovitě sbíhají.

Samotný vrchol Devíti skal má charakter rozlehlého skalního systému, tvořeného třemi dlouhými hřebeny, devíti věžemi a třemi menšími věžičkami. Skály jsou tvořeny migmatickou a biolitickou rulou, která se takto vytvarovala díky procesu mrazového zvětrávání v období starších čtvrtohor, a to do formy devíti větších a tří menších útvarů - a právě odtud vznikl název Devět skal. Jednotlivé stěny dosahují výšky až 15 m a hlavní skála bezesporu za výšlap stojí už jen kvůli pocitu mít celou Vysočinu jako na dlani!

Přibližně 2 km od Devíti skal se nachází zajímavý rulový útvar s názvem Bílá skála, tvořená četnými převisy a možná i proto tolik vyhledávaná horolezci. Krom toho je také hnízdištěm sokola stěhovavého. Těm, kterým nevadí náročnější trasy v obklopení krásy českých skal, mohou vyrazit na okolní vrcholy Malínské skály, Dráteničky či Lisovské skály a dalších.

 

Autor: Andrea Štyndlová