ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Studniční hora - Krkonoše

Patří k nejkrásnějším horám Českého hřbetu a Krkonoš, její nadmořská výška je 1554 metrů a nese název Studniční hora, německy Steinboden. Je třetí nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale také České republiky a jedná se o mimořádně fotogenické a výrazné místo.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Studniční hora, Pec pod Sněžkou
GPS: 50.72688580, 15.70610280
Studniční hora - Krkonoše map

Studniční hora - Krkonoše - zajímavosti

Z vrcholu Studniční hory je přímo pohádkový výhled, nicméně spadá do I. zóny Krkonošského národního parku, a proto je přístup na vrchol zakázán. Nejblíže se lze ke Studniční hoře dostat přibližně jeden kilometr ze západní strany od Modrého sedla, které je nejvýše položeným sedlem u nás a sahá do nadmořské výšky 1509 metrů. Cestou na Studniční horu vede celá řada prvorepublikových pevnostních staveb, tzv. řopíků.

Na plochém vrcholu Studniční hory se nachází kamenná moře, vzniklá procesem mrazového zvětrávání. Na úbočích a vrcholku se nachází kosodřeviny, horské louky, rašeliniště a mokřiny. Hlavní hřeben od Studniční hory odděluje Úpské rašeliniště, kde se nachází pramen Bílého Labe a Úpy. Ve směru na západ je Obří důl a Luční hora. Východní a jihovýchodní svahy Studniční hory pokrývají během zimy sněhové převisy s ledovcovými kary.

 

Autor: Andrea Štyndlová