ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Klíč - Lužické hory

Jeden z nejkrásnějších výhledů z vrcholku hory, jaký je u nás k vidění! Hora nese název Klíč a jedná se o čtvrtý nejvyšší bod v Lužických horách. Nadmořská výška potom činí 760 metrů. Klíč se majestátně pne nad okolní krajinu v místech směrem na sever od Nového Boru a je bezesporu jedním z nejkrásnějších vrcholů v Lužických horách. Má charakteristický kuželovitý tvar, který vyniká především ze západní a východní strany. Jihozápadní profil narušuje vysoká skalní stěna , na které se v zimním období tvoří ledopády a rampouchy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Klíč, Svor
GPS: 50.78855670, 14.57280610
Klíč - Lužické hory map

Klíč - Lužické hory - zajímavosti

Poprvé se s touto horou můžeme setkat v roce 1720, kdy byla na mapách označena pod názvem Kleis, přičemž pozdější název Klíč se začal uvádět až od roku 1928. Původ jména hory Klíč má praslovanské kořeny ve výrazu "ključ", jenž označoval vyvěrající vodu, patrně u západní strany kopce, kde se dodnes nachází silné prameny.

Vrchol Klíč územně spadá do Národní přírodní rezervace Klíč a i přes vysokou nadmořskou výšku se na jižním svahu kopce daří doubravě. V nižších polohách najdeme vzácnou květinu hvězdici alpskou, kapradinu skalní nebo česnek pažitku horskou. Dříve měl v této oblasti hnízdiště sokol stěhovavý, dnes zde můžeme vidět výra velkého a krkavce velkého. Setkat se tu můžeme i s alpskými kamzíky.

K výšlapu na vrchol Klíče v Lužických horách musíte zdolat převýšení až 400 m. Odměnou vám však bude jeden z nejkrásnějších kruhových výhledů. Spatřit lze totiž Jizerské hory, Krkonoše, horu Říp, Krušné hory i České a Saské Švýcarsko.

 

Autor: Andrea Štyndlová